הנצחה והתחדשות בנצר

הנצחה והתחדשות בנצר

אביב לשם, דובר התנועה הקיבוצית - 12.4.2010

 

נצר סרני

את הביקור בקיבוץ נצר סרני התחלנו ב "חוות שפון", הנמצאת בשטח הקיבוץ. מדובר בקבוצת מבנים נטושים, מרשימים, וסיפור מעניין בצדם. מתברר שעוד בטרם התיישבו במקום מייסדי הקיבוץ, התקיים במקום בית ספר חקלאי לילדים ערבים, אחר כך, ב-1889 נחכרה החווה על ידי לודוויג שנלר, כומר לותרני גרמני, ונקדחה במקום באר מים שנתנה מים בשפע. שנלר נתן לבאר שם - "באר השלום והישע", ומכאן נקרא המקום בעברית "באר שלום" ובערבית "ביר סאלם". בשנת 1897 נבנה במקום בית ספר חקלאי שנוהל על ידי ברון גרמני פון שפון, ולפיכך נקרא המקום חוות שפון. בשנת 1906 נמכרו חלק מאדמות החווה ליהודים ונוסדה עליהן המושבה באר יעקב. בשנת 1917 נכבש המקום על ידי הצבא הבריטי בפיקודו של אלנבי, שקבע בחווה את מפקדתו. בשנת 1948 הגיעו למקום אנשי נצר סרני וקבעו במקום את קיבוצם.

 

עד כאן היסטוריה. את ההווה של "נצר" סיפר בפרוטרוט דודי רוזן, המזכיר. אוכלוסיית הקיבוץ מונה כ-650 נפשות, מהם 300 חברים בגיל העבודה, 90 חברים עברו גיל המאפשר לצאת לגמלאות ו-80 ילדים במערכת החינוך, ועוד כמה עשרות חיילים ותושבים. נקודות חוזק אותן מנה דודי הן מיקום גיאוגרפי במרכז הארץ באזור עם ביקוש גבוה מאוד, בנים המבקשים לחזור לקיבוץ כחברים ולבנות בו את ביתם, לקיבוץ אין חובות שוטפים, פארק השכרות מוסדר מהווה מקור הכנסה חשוב לקיבוץ יחד עם הרפת, גד"ש ועבודות חוץ - למימון הפנסיה ורשת הביטחון. הפנסיה תקציבית בגובה קצבת מינימום מחייב וכספיה מהכנסות עסקי הקיבוץ. נושא חשוב נוסף הוא סבסוד הקהילה את הבריאות כולל טיפולי שיניים, ועבודת רכזות החינוך הבלתי פורמאלי. נקודות חולשה שמעיקות על הקיבוץ הן חוב הסדר של כ-30 מ' ₪ מעסקאות עתידיות, תשתיות פיזיות רעועות, וגירעון אקטוארי לפנסיה.

 

קצבת מינימום

 

ניתוח חמש-שנתי שהציגה אתי פלקסר, מלוות קיבוצים מטעם התנועה מראה שקיימת יציבות במספר החברים לצד ירידה קטנה במספר הילדים, מגמה שעשויה להשתנות לטובה לאור קליטת משפחות לקיבוץ. פלקסר גם הציגה פילוח הכנסות לפי ענפים, נתוני הכנסה לנפש והיקף הון עצמי. דוד רייס, חבר בקיבוץ הקריא מכתב בו טען לקיפוח מצד מוסדות הקיבוץ כלפיו. שמחה אפלבוים, ממייסדי הקיבוץ, אמר כי הוא גאה על התקדמות כלכלית שנרשמה וניכרת בשנים האחרונות אך היצר על רמת קצבת הפנסיה שרק לאחרונה התייצבה על המתחייב בתקנות הקיבוץ המתחדש.

 

רבקה וילנד, מנהלת אגף החברה החלה דבריה בפרגון על יפי חצר המשק וטיפוחה, בנושא הפנסיה שיבחה על כוונת ההנהלה להגדיל את הקצבה למעל המינימום המתחייב, וסימה בכך שקבלת חברים בסטאטוס של "חבר חדש", שהוא לא חלק ממערכת הערבות ההדדית היא בעייתית. שמירה על ערבות הדדית מהווה גם אמצעי לשמור על סיווג הקיבוץ כקיבוץ בהמשך, ציינה.

 

ולוולה התייחס בדבריו לטענות הקיבוץ כלפי מינהל מקרקעי ישראל ואמר כי המינהל פוגע בצמיחת הקיבוצים. הוא הסביר את עמדת התנועה כלפי הרפורמה במינהל (להיכלל הרפורמה לטובת חוזי חכירה לדורות, לקבל דמי היוון בעסקאות כמו במגזר העירוני). בהמשך התייחס לפניית נצר בנושא השקעה פיזית במתקני חינוך, והזכיר כי בשבועות הקרובים אמור להיחתם מהלך אותו מובילה התנועה להסדר זכאות למשכנתא אישית בערבות מדינה לבנייה בקיבוץ, דבר שיביא פתרון מימון למאות משפחות צעירות שחזרו להתגורר בקיבוצים ומבקשות להקים בהם את ביתם.

 

סרטוני קיבוצים
סיפורי קיבוצים
עיתונות קיבוצית
חדש באתר הקיבוצים
מטה התנועה
מסמכים אחרונים
ארועים קרובים