הנשיא פרס: "ללא הקיבוצים לא הייתה מדינת ישראל מה שהיא"
נייד: 050-7677913, פקס: 03-6951195, dover@tkz.co.il

נשיא המדינה, שמעון פרס: "ללא הקיבוצים לא הייתה מדינת ישראל מה שהיא"

אביב לשם, דובר התנועה הקיבוצית - 6.4.2010

צילום: דוד עינב

ולוולה, פרס ויוסי ורדי

התנועה פתחה רשמית את אירועי מאה שנות קיבוץ

 

התנועה הקיבוצית פתחה רשמית וססגונית את אירועי 100 שנות קיבוץ בטקס הכרזה של נשיא המדינה ב"חצר הראשונים" שבדגניה א', אם הקבוצות והקיבוצים.

 

באירוע השתתפו כ-700 נציגי קיבוצים מרחבי הארץ, בתוכם אנשי דגניה א' והוא נערך בסימן של המשכיות לרעיון המייסדים, אותם ייצגו על הבמה חמישה חברים שחצו את גיל 100- חייקה אשורי (כנרת), הניה רבינוב (שער הגולן), דבורה סירקיס (מסדה), לאה אסא (בית זרע) וראובן מיכאל (אפיקים).

 

את האירוע פתח מזכיר התנועה, ולוולה, שהסביר שבחודשים הקרובים תוביל התנועה שורת אירועים לכבוד מאה שנות קיבוץ, ובמטרה לקבל הכרה מחודשת מהחברה הישראלית על תרומת הקיבוצים להקמת המדינה ולביסוסה. "אנחנו שכתבנו את קורותיה של ישראל, לא בנאומים נמלצים, אלא בידינו, בזיעתנו, בדמעתנו ובדמנו, זוקפים היום את הראש בגאווה, גם אם ישנם בחברה הישראלית מי ששכחו או שאינם רוצים לזכור ולהזכיר אותנו ואת חלקנו", הכריז בחגיגיות מזכיר התנועה זאב (ולוולה) שור. הוא הוסיף שליבו כבד למראה הקורה בחברה הישראלית, שהפכה נהנתנית, צינית, אדירת פערים, אשר קיצוניות ולאומנת פשו בה.

 

אורח הכבוד, נשיא המדינה שמעון פרס, הרגיש במגרש הביתי וזכה למחיאות כפיים סוערות. שוב ושוב הזכירו הנואמים את עברו בקיבוץ אלומות, השוכן במעלה ההר מעל דגניה. אחריו עלו לבמה חמישה מוותיקי התנועה שחגגו את יום הולדתם המאה. אחת מהן, חווה אשורי, ילידת 1910, בירכה את "נשיאנו הצעיר" ואת התנועה שאליה היא משתייכת מזה 79 שנה.

 

"כשאני שואל את עצמי: למה אני מתגעגע, אני נזכר למה ראוי להתגעגע", פתח הנשיא נאומו, "אני מתגעגע למשמעות יום העבודה שלמדתי בגבע. אני מתגעגע לקבוצת אלומות שממנה צפינו ביופיו המשגע של עמק הירדן. אני מתגעגע לפשטות ההליכות. לבגדי החאקי המקומטים. אני מתגעגע לערוגת הפרחים של אשדות, לאשכולות הבננות של דגניה, לדיקטים של אפיקים. לתמרים של כנרת. לשדות הפלחה והמטעים הירוקים כל כך. לרפת, לדיר וללול שהדיפו בשמים בעלי ריחות מגוונים. לטיול הנפלא עם עלות השחר, בצאתי לרעות בוואדי פיג'אס ולשאת עיניים לכוכבים שנולדו עם השחר הטרי. ועד היום עובר בי רטט כשאני שומע את השם דגניה. אלף או בית. הסדר לא קובע. ואני גם שואל את עצמי למה אני מתגעגע, כדי שאיוודע למי אני שייך. ללא הקיבוצים לא הייתה מדינת ישראל מה שהיא" סיכם פרס נאומו.

 

יוסי ורדי, ראש המועצה האזורית עמק הירדן ונכדם של חיותה ויוסף בוסל, ממייסדי דגניה א', תהה מעל במת הנאומים באוזני חבריו: "האם הם יכלו לחזות אז את גודל מפעלם?". עדות נוספת להתרגשותו של הנשיא אפשר לראות בשיחת טלפון שקיים עם ולוולה למחרת האירוע ובה הודה על הזמנתו, תוך שהוא מציין שוב את חשיבות הקיבוץ לחברה הישראלית והתרגשותו מהאירוע בדגניה.

 

את מה שהוגדר כהצגת ההווה של הקיבוצים ייצגו שישה בני וחברי קיבוץ המצטיינים בתחומי החינוך, הביטחון, החקלאות, המדעים והספורט. בהם גם יריב יערי ממעברות - מנהל ויוזם בית הספר הדמוקרטי "גבעול" שבגבעת אולגה, כפיר כהן מכרמיה - מג"ד חרוב בחטיבת כפיר, בועז חנוכי מבית השיטה - מפתח תוכנה לניהול העדר ברפת, עודד רוזנקיאר מכפר מסריק - מנהל משרד אדריכלים מצליח, ענבל פיזרו מיזרעאל - שחיינית פאראולימפית בעלת הישגים אולימפיים רבים ודקל קינן מראש הנקרה - שחקן נבחרת ישראל בכדורגל.

 

על הבמה הופיעו דפנה זהבי (נען) ולהקת "השיבולים" (גבע) בביצועים חדשים לקלאסיקות מוכרות מהעבר.

 

בחודשים הקרובים צפויים האירועים הבאים במסגרת 100 שנות קיבוץ: משחק ארצי עם דן חמיצר - "מחפשים את מטמון ה-100 בקיבוצים", מסע אופניים מתגלגל מדן ועד אילות, פסטיבל "סינמה קיבוץ", ערבי שירה עם דן אלמגור ברחבי הארץ, סדרת טלוויזיה בהפקת מודי בר און וענת זלצר, "בית פתוח" בקיבוצים בחול המועד, "אמנות בקיבוץ"- תצוגה בפריסה ארצית בגלריות, ולסיום - אירועי ממלכתי בדגניה.

 

סרטוני קיבוצים
סיפורי קיבוצים
עיתונות קיבוצית
חדש באתר הקיבוצים
מטה התנועה
מסמכים אחרונים
ארועים קרובים