ברגישות ובנחישות

ברגישות וּבנחישות

אביב לשם, דובר התנועה הקיבוצית -16.3.2010

מש"א בפעולה

ביטוי נוסף לאמירה "מש"א בשטח"

 

מה למשאבי אנוש וּלמזמור כ"ג בתהילים? שוו בנפשכם עדר מעורב, כבשים ועזים בטבע, והן מלחכות עשב בעצלתיים או סתם מעלות גרה. הטבע הזה, היפהפה והחף ממירכאות, הוא בנאות קדומים, למי שמכיר. למי שלא מכיר, כדאי שימצא לו סיבה - ולא חסרות כאלו - ויגיע לשם.

 

שלומית צימרינג (מגל), המנהלת הנכנסת של מחלקת מש"א בתק"ץ, היא היוזמת של היום הזה בנאות קדומים, יום שהיה מיועד למנהלי מש"א בקיבוצים וּבמפעלים הקיבוציים.

 

היום הונחה על ידי איציק גלעד, יועץ ארגוני, תחת האירוח של המרכז למנהיגות והעצמת צוותים היושב בנאות קדומים.

 

נחזור לצאן. ניכר בעליל כי הדבר האחרון בו חפצות הכבשים הוא לקפוץ מעל לגדר ולעזור בבוקר שרבי לאלו עם נדודי השינה המתקשים להירדם. גם העזים לא נראות כמי שמעונינות בשיעורי חינוך גופני.

 

כעת דמיינו קבוצת מנהלי משאבי אנוש בקיבוצים, הנכנסת לתמונה וּמקבלת משימה: לכנס את העדר ולתזז אותו מהדגל הכחול לדגל האדום, משם לדגל הצהוב, אחר כך לדגל הירוק - בקיצור, מה שקראנו בצבא קד"ר, או קידום דרך הרגליים.

 

מזמור כ"ג בתהילים מבטא היטב את דרכו של דוד, הרועה והמלך. המשל והנמשל במזמור שלובים זה בזה וּגלויים לעין: "בנאות דשא ירביצני, על מי מנוחות ינהלני, נפשי ישובב, ינחני במעגלי צדק". מהן תכונותיו של הרועה? כיצד הוא מנהיג את צאנו? הרועה דואג לאינטרסים המיידיים של הצאן, שהם הצרכים הפיזיולוגיים - מזון וּמים. הרועה גם נותן את דעתו על נפש הצאן, וּמוליך אותו בהשקט וּבשלווה. מנהלי מש"א נתבקשו להביא הלכה למעשה גם את המשכו של המזמור: "שבטך וּמשענתך המה ינחמוני". הרועה אוחז בידו מקל. לעתים הוא מכה בו וּלעתים הוא מכוון בעזרתו בעדינות את הצאן. אלה הם שני פניה של ההנהגה - התקיפוּת והנינוחוּת, הנחישוּת והרגישוּת.

 

כינוס הצאן והולכתו היו רק משימה אחת שממנה אפשר להקיש על הדבר האמיתי - ההון האנושי בקיבוצים. מנהלי מש"א בקיבוצים, מדפנה שבצפון ועד רביבים שבדרום, עברו יחדיו חוויה ייחודית, מעצימה ויוצאת דופן. דרך המשימות הבלתי שגרתיות אפשר היה לחוות את חיי היום-יום, בחצר הקיבוצית או במפעל הקיבוצי.

 

בשם מי שהשתתפו בפעילות, לנו לא נותר אלא לקיים את המשכו של המזמור מספר תהילים: "אך טוב וחסד ירדפוני כל ימי חיי". רוצה לומר, לחזור לקיבוצים שלנו וּליישם על הצד הטוב ביותר, ברגישות וּבנחישות, את שקיבלנו וּמה שלקחנו מהיום המופלא הזה.

 

כתב: איסי שמש (מגן)

סרטוני קיבוצים
סיפורי קיבוצים
עיתונות קיבוצית
חדש באתר הקיבוצים
מטה התנועה
מסמכים אחרונים
ארועים קרובים