תחת לובן כוכביו - צוותא חלקו כבוד אחרון למשורר אברהם סוצקבר ז"ל, בנוכחות הנשיא פרס, ראש עיריית ת"א-יפו חולדאי ושחקנים

תחת לובן כוכביו

אביב לשם, דובר התנועה הקיבוצית - 2.3.2010

ביום שישי האחרון חלק מועדון צוותא תל-אביב כבוד אחרון למשורר היידי חתן פרס ישראל אברהם סוצקבר, במלאת שלושים ימים לפטירתו בגיל 97. את המחווה הפיקה נכדתו של אברהם, השחקנית הדס קלדרון שאירחה את אוהד חיטמן, יבגניה דודינה, איציק וינגרטן, אבי גרייניק, שלומי שבן, אוהד קנולר. בין לבין נשאו דברים ראש העיר מר רון חולדאי ונשיא המדינה שמעון פרס.

 

אברהם סוצקבר נולד בשנת 1913 בעיירה סמרגון שבאזור ליטא (כיום בבלרוס). החל משנת 1941 ואילך, ועם הקמת הגטו בעיר, היה סוצקבר מעורב בחיים התרבותיים בגטו וילנה, עד לוויתור של המחתרת היהודית על מרידה חמושה. אז יצא עם חברים לוחמים ליערות שמסביב לעיר והצטרף ליחידת פרטיזנים שפעלו במסגרת הצבא האדום הסובייטי. הוא נשלח ליחידת פרטיזנים רחוקה, ביערות נארוץ' בבלרוס. שירו המפורסם ביותר של סוצקובר מתקופת השואה הוא: "תחת זיו כוכבי שמיים" (או - "תחת לובן כוכביך") עם לחנו של אברהם ברודנא שנספה בשואה.

 

בישראל ייסד סוצקבר, עם אחרים, ובתמיכה רצינית של שלטון מפא"י דאז, את הרבעון הספרותי "די גאָלדענע קייט" ("שרשרת הזהב"), ששימש אכסניה עולמית לשרידי ספרות יידיש וסופריה, וערך אותו מ-1949 עד 1998. סוצקבר הופיע בפסטיבלי שירה בינלאומית, תורגם לשפות רבות, וזכה בעשרות פרסים ספרותיים, לרבות פרס ישראל.

 

סרטוני קיבוצים
סיפורי קיבוצים
עיתונות קיבוצית
חדש באתר הקיבוצים
מטה התנועה
מסמכים אחרונים
ארועים קרובים