חותרים להסדר - ביקור הצוות התנועתי בהחותרים

חותרים להסדר

אביב לשם, דובר התנועה הקיבוצית - 3.3.2010

בקיבוץ החותרים כבר רואים הגעה לחוף מבטחים

 

תהפוכות וטלטלות עברו על קיבוץ החותרים בעשור האחרון, תוצאה של משבר עמוק. השרשרת החלה עם הגדרה של "קיבוץ בפירוק", נמשכה ב"קיבוץ בהסדר נושים" וכעת "קיבוץ בהסדר", שמשמעותה אנחת רווחה ופרק זמן לשיקום. את כל שלביו של משבר החותרים סיפר לנו ניר מאיר, יו"ר חברת ק.מ.ה שעומד בראש ועד ממונה בקיבוץ. הוא הדגיש שהארגון הכלכלי האזורי- "גרנות" - הוא הסיבה העיקרית לכך שהחותרים "על הרגליים" זאת בזכות קניית חלק משמעותי מחוב הקיבוץ.

 

את הסיור בקיבוץ, שמתנהל כקיבוץ מתחדש, התחלנו בשדותיו, בחלק הצפוני שבין כביש החוף לכביש המחבר לטירת הכרמל בואך חיפה. מיקום אטרקטיבי ללא ספק. השטח מיועד לקליטת עשרות משפחות לחברות, חלקן במעמד עצמאות כלכלית. לאחר סיור בשטח הגענו למועדון, שם טעמנו מעשה ידיה של טובה, ושקענו לשיחה עם ההנהלה ועם כמה מוותיקי הקיבוץ.

 

ראשיתו של הקיבוץ בשנת 1942, בפלוגת עבודה שקבעה משכנה בקריית חיים. בשנת 1948 התיישבו חברי הקבוצה בבתי המושבה הגרמנית הנטושה נויהרדהוף, כ-5 ק"מ צפונית ליישוב הקבע, אליו עברו בשנת 1952. שמו של הקיבוץ נובע מן השאיפה לעסוק בדיג ימי, וזה אכן היה אחד ממקורות הפרנסה שלו בשנותיו הראשונות.

 

בשנה האחרונה מתנהל הקיבוץ תחת "ועד מקומי", המונהג על ידי יו"ר שהוא בן קיבוץ אך לא חבר, בשלב זה. הנהלת הקיבוץ משתפת פעולה עם הוועד במגוון נושאים.

 

אורי שמיר, מלווה מטעם התנועה ציין כי בדוחות הכספיים ניכר שהקיבוץ עבר מהפסד שנתי של כ-4 מיליון ש"ח עד 2007, לרווח של 4 מיליון ₪ ב-2008. זה מראה שיש ניהול טוב וסיכוי טוב לקיבוץ. לבננות היום מחיר מצוין אך לא לעולם חוסן. ניר מאיר ציין כי מפעל "רשת או פלסט" הוא מפעל מצוין והוא הבסיס הכלכלי לצמיחת הקיבוץ. כל חברי הקיבוץ חיים משכר עבודה או מפנסיה.

 

אסיף, יו"ר ועד מקומי סיפר על פעולת הוועד, שאחראי על אבטחה ושמירה , תרבות , חינוך משלים, נוי, ואחזקת ופעילות במבנים הציבוריים (כולל ספריה).

 

עמרי כנען, מלווה קיבוצי "גרנות" מטעם התנועה אמר שהחותרים מצוי עדיין בנקודה משברית. מניסיוננו, הודות לניהול ולקבלת החלטות נכונות של קליטה לחברות, ולמיקומו המצוין של הקיבוץ, יש לו פוטנציאל גדול בזכות ההון האנושי שהקיבוץ קולט.

 

מרקי לוי, מנכ"ל, צידד בהכנסת שותף למפעל לטובת שיפור מאזן וחיזוק ההון העצמי מול ההתחייבויות. בתחום החברתי צידד ביצירת הסכמות בין נקלטים חדשים לחברים הותיקים. יואל מרשק הוסיף על חשיבות השקעה בחינוך, והפנסיה קודמת לכל נושא אחר, הדגיש.

 

ולוולה הזכיר: היינו כאן לפני שנתיים וליווינו את ההסדר בקיבוץ החותרים. ניכר שהמצב בשליטה ומנוהל לצמיחה חברתית וכלכלית. הוא פירט מגוון נושאים בהם עוסקת התנועה, שרלוונטיים גם להחותרים, ביניהם השגת מימון לשיקום תשתיות פיזיות, השבת זכאויות בנייה כמשכנתא בקיבוץ, הסדרת שימושים חריגים ושחרור היתרי בנייה מול ממ"י.

 

סרטוני קיבוצים
סיפורי קיבוצים
עיתונות קיבוצית
חדש באתר הקיבוצים
מטה התנועה
מסמכים אחרונים
ארועים קרובים