מנכ'ל בתנועה - מרקי לוי מסכם שנה ראשונה בתפקיד המנכ'ל

מנכ"ל בתנועה

אביב לשם, דובר התנועה הקיבוצית - 22.2.2010

מרקי לוי

מרקי לוי מנכ"ל מטה התנועה הקיבוצית מסכם שנה בתפקיד: על עקרונות בצל פשרות, על קיצוץ תקציבי עמוק, ועל תחילת עיצוב הקיבוץ כחברת רווחה

 

שנה חלפה מאז הגיע מרקי לוי מקיבוץ זיקים לתפקיד מנכ"ל מטה התנועה הקיבוצית, תפקיד חדש שנוצר ב"עידן החדש" של מזכיר תנועה אחד. זהו סיכום, מעין דין וחשבון קצר שחשוב לו למסור לכם, חברי הקיבוצים.

 

"עד לפני שנה הכרתי בעיקר את קיבוצי, זיקים", אומר מרקי. "'התנועה' עבורי הייתה השומר הצעיר, בה הייתי רכז התנועה העולמית. בתפקידי, לצד המזכיר - ולוולה, התוודעתי למגוון הקיבוצים, לשונות ביניהם - תרבותית, ארגונית, באורחות החיים - שיתופיים לצד מתחדשים, פוליטית, פיננסית - לצד קיבוצים עשירים, ישנם אלה שעקבות המשבר הכלכלי והחברתי עדיין ניכרים בהם לעומק, שעיסוקם לקיים את 'השוטף', לשרת חובות עבר".

 

לאילו תובנות ומסקנות הגעת במהלך השנה הראשונה בתפקיד?

"אחת התובנות הראשונות שהגעתי אליהן היא שמאבק הישרדות לא תמיד ניתן לשפוט ולהעריך במושגים נכון או לא נכון, ערכי או לא ערכי. יש אמצע. לא פעם, במהלך סיורי יום שני בקיבוצים צץ בי הדחף ללבוש ולו לרגע את גלימת 'המטיף', לומר להנהגה ולחברים מה צריך לעשות, מהן הדרכים 'הנכונות' לקיבוצם. אבל אני עוצר עצמי, וכך גם חבריי, ונשאר במקום הנכון לנו, ייעוץ וליווי, תוך שאנו 'מנצלים' את ידיעתנו מהמתרחש בכלל הקיבוצים, ויכולים לספק דוגמאות על ניסיון התמודדותם של קיבוצים אחרים בסוגיה דומה. בסופו של יום, החלטה עמה מתמודד קיבוץ תתקבל על ידי חבריו והנהגתו, הם גם אלה שיישאו בתוצאות ומשמעות ההחלטה".

 

אפשר לאפיין את הנושאים שבהם דנה התנועה בשנה האחרונה?

"השנה האחרונה אופיינה בדיונים בפורומים רחבים בהם בלטה אמביוולנטיות, בין עיקרון העונג - המבוסס רובו ככולו על אשליות, לבין עיקרון המציאות - המבוסס על החולשות והחסר שבחיים. לא אחת יצאתי מהדיונים הללו בתחושה שוויתרנו על עקרונות ולא עמדנו במבחן המנהיגות, שלכאורה אמורה תמיד לדעת לאן להוביל. המציאות בשטח מציגה מספר רב של קיבוצים שעמדו בשנים האחרונות במבחן ההישרדות בזכות ניהול נכון ועוצמת הקהילה שנתגלו בימי המשבר הגדול. קיבוצים שמציגים אופק כלכלי, והצלחה במהלכי קליטת חברים חדשים, מציאות הפוכה מזו שאפיינה את שנות המשבר הגדול. פחות סיסמאות ופראזות, יותר התמודדות נחושה להבראת הקיבוץ. בהקשר לכך אני גאה בחלקה של התנועה ביצירת מסלולים ומודעות לצמיחה דמוגרפית, מסלולי קליטה אטרקטיביים, שמעידים יותר מכל על רצונם של הקיבוצים בהמשכיות".

 

ובינתיים, במטה התנועה, מתייעלים.

"אתגר גדול בו עמדנו בשנה החולפת היה עמידה בקיצוץ גדול בתקציב התנועה, דרך התייעלות בכוח אדם, ואף צמצום פעילות. ניסינו לעשות זאת בצורה עדינה ורגישה - מדובר היה בפיטורי עובדים, חלקם הגדול חברי קיבוץ. נדבך נוסף היה עצירת "דימום" תקציבי שמקורו בתלות של גופי התרבות - התזמורת, להקת המחול והתיאטרון - בתקציב התנועה, מצב שהעמיד אותנו בפני ביקורת ציבורית. עמדנו בכך. להקת המחול והתיאטרון הן היום עמותות עצמאיות המתוקצבות על-ידי התנועה דרך תקציב סגור. התזמורת עדיין בתהליך מציאת פתרון לסוגיית התלות והפיכתה לגוף מתוקצב עצמאי".

 

מה מטרות התנועה בשנה הזו?

"במרכז תכנית העבודה 2010 'עיצוב דמות הקיבוץ כחברת רווחה בת-קיימא' - הפוך מהמגמה בחברה הסובבת. זאת לצד המשך עיסוק בפנסיה ובסוגיות ביטחן סוציאלי, צמיחה דמוגרפית, ליווי קיבוצים, ומשימות לאומיות ברחבי החברה הישראלית. הצלחתנו להשפיע על ובתוך קיבוצים היא פונקציה של סינרגיה עבודת אגפי התנועה, וחיזוק הקשר עם הקיבוצים, המועצות האזוריות והארגונים הכלכליים האזוריים. את מלאכת עיצוב דמות הקיבוץ - שיתופי ומתחדש, נצליח להביא לדעתי רק בדיאלוג מחודש של הזרמים - 'המחנה השיתופי' ו'המחנה המתחדש'. אין מדובר בגישות מונוליתיות, קיימת קשת רחבה של מודלים, אבל שיח משותף הכרחי, ולצערי זה אינו מתרחש כרגע".

 

איך מתנהלת העבודה עם מזכיר אחד?

"לאחר שנה של התנהלות התנועה עם מזכיר אחד, לאחר כמעט עשור של הובלת התנועה עם מזכירים משתי תנועות האם, אני רואה את היתרון של המצב הנוכחי. גם בזכות הובלתו של ולוולה את התנועה, וגם עקב היעדר סרבול מיותר לעיתים בשל צורך לגבש הסכמות בין שני מזכירים, בעניינים שנויים במחלוקת, מה שגרם להתרוקנות מתוכן של חלק ממוסדות התנועה. המוסדות חייבים לדעתי לחזור ולהוות במה מרכזית רלוונטית של דיונים והכרעות, ערכיות ומעשיות, בחיי הקיבוצים".

 

עוד נקודה אחת מבקש מרקי להדגיש. "לאחרונה התפרסם ראיון שנתן דורון סט, עד לאחרונה פעיל בכיר - מנהל אגף הכלכלה, שבסיום תפקידו (מבחירה) מיקם עצמו כ'out sider' ונביא זעם. עמידה על הבנקט האחורי, 'כשותף נפקד - נוכח' פוגעת בתפקוד התנועה ומציג את עובדיה כחבורת שלומיאלים, המבזבזים כספי ציבור, שהחלטותיהם נובעות משיקולים שונים, ובעיקר משונים. זה לא רציני, לא חברי, בעיקר - לא קיבוצי".

 

סרטוני קיבוצים
סיפורי קיבוצים
עיתונות קיבוצית
חדש באתר הקיבוצים
מטה התנועה
מסמכים אחרונים
ארועים קרובים