עין השופט: חוזרים אל הכביש - הצוות התנועתי בראשות ולוולה ביקר בעין השופט

עין השופט: חוזרים אל הכביש

אביב לשם, דובר התנועה הקיבוצית - 9.2.2010

 

עין השופט - הגברים עומדים בגשם, מביטים מעלה

בחוץ היה קר וסוער, בפנים חם. נכון, פעלו מזגים שהפיצו חום נעים, אך היה שם משהו נוסף, שחימם את הלב. עין השופט הוא קיבוץ של חברים שאוהבים את קיבוצם, בין אם הם תומכי השיתוף, ובין אם הם תומכי שינוי באורחות החיים, נושא שנמצא על השולחן.

 

הצוות התנועתי, בראשות ולוולה, ביקר בעין השופט ופגש מזכירים - מיגל ותלמה, רכז משק - אלישע שפירא, מנהלי מפעלים - אבנר ותומר, ממלאי תפקידים בקהילה וחברי מזכירות. את הביקור ארגנו ליאת פאר ואמנון צורף, רכזי אזור - מלווי קיבוצים מטעם התנועה.

 

מייסדי עין השופט הם חברי שני גרעינים - מפולין ומצפון אמריקה. אלה עלו על הקרקע ב-5/7/37, כ"ו בתמוז התרצ"ז, לגבעת ג'וערה. כעבור שנה עברו לנקודת הקבע. הקיבוץ נקרא על שמו של השופט לואיס ד. רנדייס, ממנהיגיה הדגולים של יהדות ארה"ב.

 

אוכלוסיית הקיבוץ מונה 750 נפש, מתוכה 473 חברים ו-190 ילדים. בקיבוץ, שמתנהל כקיבוץ שיתופי, פעילות תרבות, חינוך ורווחה ענפה, בונים בתים ומשפצים דירות קבע. לקיבוץ ענפי המשק - רפת, לול, בקר לבשר, גד"ש ומטעי אבוקדו, ושלושה מפעלים: מברג, אלתם, ומאג שעבר לייצר בחו"ל.

 

עיקר השיחה נסבה על התמודדות הקיבוץ עם המשבר הכלכלי הגלובלי שהלם בעוצמה בתעשייה - שלושת מפעלי הקיבוץ מייצרים לתעשיית הרכב שקרסה בארה"ב. חיתוך בהכנסות חייב קיצוץ דרסטי של שלושה מיליון ₪ בהוצאות הקהילה. עוד נקבע שהקהילה תתקיים רק ממקורותיה, שכירים פוטרו ובמקומם נכנסו חברים, לא משכו דיווידנדים לטובת השוטף ולא נלקחו הלוואות. בחצי השני של 2009 התמתנות, וב-2010 כבר צפוי מעבר לרווח צנוע בשלושת המפעלים.

 

בדיון פתוח נדון סקר אורחות חיים ומסלולי קליטה מתאימים לעין השופט, וצוין ההון האנושי כגורם שסייע להיחלץ מהמשבר,

 

ולוולה סיכם את המפגש, אמר שעין השופט הוא דוגמא לקיבוץ איכותי, שעמד בגבורה בפרץ אל מול משבר כלכלי שאיים על מפעליו, הוא דיווח על דברים שמקדמת התנועה מול מינהל מקרקעי ישראל - היוון שטח מחנה, משכנתא לבנייה, מהלך לביטול כוונה לקחת קרקע זמנית לקיבוצים, ועל השגת תקציב לשדרוג תשתיות פיזיות בקיבוצים.

 

סרטוני קיבוצים
סיפורי קיבוצים
עיתונות קיבוצית
חדש באתר הקיבוצים
מטה התנועה
מסמכים אחרונים
ארועים קרובים