בדברת רוצים לגדול - צוות תנועתי ביקר בדברת

בדברת רוצים לגדול

אביב לשם, דובר התנועה הקיבוצית - 8.2.2010

 

במוצאי יום כיפורים 1946 עלו על הקרקע 11 נקודות בדרום ובנגב. מעטים יודעים שבאותה הזדמנות עלו שתי קבוצות מתיישבים על אדמת דבוריה, והקימו את מה ששנה לאחר מכן, במיקום קרוב יקרא קיבוץ דברת.

 

ביקור צוות תנועתי בקיבוץ דברת, 63 שנים אחרי, מוצא קיבוץ שעבר בעשור האחרון תהפוכות שינויים כלכליים וחברתיים. הדבר עבר כחוט השני בדברי הנהגת הקיבוץ, שמתנהל כקיבוץ מתחדש. ממשבר עמוק לאופטימיות, שנובעת משדרוג ענפים, רפת רווחית, שותפות בגד"ש, לול באינטגרציה, הסדרת השכרות משקיות, ומערכות חינוך, סיעוד ומטבח נפתחו ללקוחות חיצוניים ומעבר לרווחיות.

 

אורי שמיר, מלווה קיבוצי העמקים מטעם התנועה הראה במצגת שיפור מתמשך בתוצאות הכלכליות - מעבר מחדלות פירעון למצב כלכלי תקין. חוה גלעוז, יו"ר, העידה שהמציאות החדשה - היעדר חובות ושעבודים - מאפשרת אופק והשקעות. היא פרגנה לקודמיה בתפקיד, שניהלו את המקום בתנאים קשים.

 

בצמיחה החברתית, כך הסכימו כל משתתפי הדיון, קיימת תקיעות, בעקבות הצבעת מחאה כנגד קבלתם לחברות של כמה מועמדים. פתרון מסוים אמור להביא ד"ר אופיר דוידסקו שהחל תהליך ציבורי ליצירת קהילה מתקשרת, שמטרתו הגעה להסכמה על דרכי פעולה, עבודת צוות, ותחילת קליטת בנים ו"חיצוניים" בהסכמה.

 

אורנה דגון, מנהלת קהילה חדשה יחסית, דיברה על קרן מילואים ככלי לשמירת ביטחונם האישי של החברים הוותיקים לאחר קליטת חברים חדשים.

 

מרקי לוי (מנכ"ל) הזהיר מפני תת-אכלוס ושם דגש על קליטה לחברות. עמרי כנען התייחס לשכונה קהילתית ואמר כי זו המתוכננת גדולה מדי ביחס לממדי הקיבוץ ושמוטב להמשיך להשקיע את מירב המאמצים בקליטה לחברות בתוך הקיבוץ.

 

סרטוני קיבוצים
סיפורי קיבוצים
עיתונות קיבוצית
חדש באתר הקיבוצים
מטה התנועה
מסמכים אחרונים
ארועים קרובים