תן בריאות, קבל רווחה - ניהול תחומי בריאות ורווחה בקיבוץ - מקצוע לכל דבר

תן בריאות, קבל רווחה

אביב לשם, דובר התנועה הקיבוצית - 3.2.2010

 

יעל אייזנר (מימין) ואורית גלאור (משמאל)

"ניהול תחומי בריאות ורווחה בקיבוץ - מקצוע לכל דבר, עם צורך בהיקף משרה משמעותי וניסיון", אומרת יעל אייזנר, שחושפת מהלך יצירת מסלול אקדמי ייחודי לאנשי המקצוע בקיבוצים

 

מחלקת בריאות ורווחה במטה התנועה הקיבוצית תרחיב ב-2010 שיתוף פעולה עם גורמים באקדמיה ובמחקר לטובת מתן כלים מקצועיים נוספים לעוסקים בתחומי בריאות, רווחה וזיקנה בקיבוצים. על כך דיווחו השבוע יעל אייזנר (מעגן מיכאל), מנהלת המחלקה, ואורית גלאור (גבעת ברנר).

 

השבוע מבשרות השתיים על שתי "סנוניות" ראשונות במימוש ההחלטה. הראשונה, קורס משותף עם אגודת אשל, שפועלת לפיתוח ולתכנון שירותים למען הזקן בחברה, קורס שתכניו נבחרו כך שיתאימו לעוסקים בתחום הזקנה בקיבוץ. בקורס, שיתחיל בחודש אוקטובר ירצו מיטב המומחים מתחומי הגריאטריה והרווחה בארץ, והשתתפות בו היא הזדמנות לקבל כלים לפיתוח מערך הרווחה בקיבוץ. סנונית שנייה היא שיתוף פעולה עם מכללת יזרעאל, לבדיקת מסלול אקדמי ייחודי בו ילמדו מנהלי בריאות ורווחה בקיבוץ, במסגרת החוג לניהול מערכות בריאות. "כשלב הראשון אנו עושות כעת סקר צרכים ראשוני בין העוסקים בתחום בקיבוצים, מתוך מטרה ללמוד את צורכיהם ולגבש מסלול אקדמי שיענה על צרכים ועניין של אלה שאנו רואות בהם קהל יעד מרכזי להשתתפות במסלול הייחודי" הסבירה יעל. הרחבת החיבור עם גורמים באקדמיה נובע מראייתה את ניהול תחום בריאות ורווחה בקיבוץ כמקצוע, לא תפקיד זמני, מה שמצריך התייחסות רצינית מהקיבוץ, ובפועל - היקף משרה מכובד ומתן אפשרות למנהל להתמקצע ולצבור ניסיון. "מנהלי בריאות רווחה המכהנים בתפקיד שנים רבות מביאים לידי ביטוי ידע וניסיון שנצבר במהלך שנים. זה טוב לקיבוץ, טוב לחברים" אמרה אייזנר.

 

ייצוג קיבוצים ומיצוי זכויות

 

סיכום פעילות 2009 שהציגו השבוע יעל ואורית (שהחליפה את ארנה זמיר) מראה קשת פעילויות. ייצוג המגזר הקיבוצי בוועדות שירותי בריאות כללית, משרד הבריאות וביטוח לאומי, ועדכון הקיבוצים על חידושי חקיקה ותקנות. בתחום הסיעוד נעשה מהלך סיוע לקיבוצים לקבל מימון לשדרוג ופיתוח בתים סיעודיים, בתחום עזרה לחולי דמנציה ואלצהיימר הוכשרו 20 חברי קיבוצים שהתנדבו לסייע לחברי קיבוץ מקיבוצים שכנים שחלו במחלה.

 

קשר עם "השטח" מומש בסדנת עמיתי בריאות ורווחה, סדנת עמיתי ניהול בית סיעוד, קורס רכזים חדשים של תחום בריאות, ייעוץ והדרכה פרטנית בקיבוצים, המשך הפעלת פרויקט מתנדבים למען מיצוי זכויות חברי קיבוץ ניצולי שואה, הפעלה ב-10 קיבוצים של מודל "זיקנה מיטבית - רווחה בקהילה מתבגרת", וניהול סניף איל"ן הקיבוצי. בתחום זה גולת הכותרת היא ההתרמה השנתית, בזכותה התאפשרה הרחבת היקף הסיוע לנכים.

 

לאתר המחלקה לבריאות ורווחה - לחצו כאן

 

סרטוני קיבוצים
סיפורי קיבוצים
עיתונות קיבוצית
חדש באתר הקיבוצים
מטה התנועה
מסמכים אחרונים
ארועים קרובים