עוגן במולדת - צוות תנועתי בראשות ולוולה ביקר בהעוגן

עוגן במולדת

אביב לשם, דובר התנועה הקיבוצית - 1.2.2010

 

ולוולה מקבל הסבר במפעל

קיבוץ העוגן עומד על הרגליים. אמנם רגליים דקיקות, חבולות משנים של משבר קשה, אבל הקיבוץ חי כיום ממקורותיו (משאיר רווח זעום בלבד), הקים קרן להבטחת המקורות לפנסיה, חזר לניהול עצמי לאחר עשור של ועד ממונה, וכעת מתפנים לקליטת בנים.

 

צוות תנועתי בראשות ולוולה ביקר בהעוגן, סייר במפעל הקיבוץ, ונפגש לשיחה מרובת ממלאי תפקידים בקהילה ובמשק. את הביקור ארגן עמרי כנען, רכז אזור קיבוצי גרנות מטעם התנועה.

 

השיחה הייתה פתוחה, כנה, הוצגו בה מספרים על התאוששות הקיבוץ, אך גם על התמודדותו בשוטף עם מיעוט מקורות הכנסה, עומס סוציאלי, רמת דיור ותשתיות נמוכה, ובעיית אמון בין חברים להנהלה.

 

קיבוץ העוגן נוסד בשנת 1939 על ידי עולים יוצאי צ'כוסלובקיה ששהו כ-8 שנים במחנה ליד כפר סבא, ועלו על הקרקע באוגוסט 1947. מקור השם סמלי: "הטלנו עוגן במולדת". במלחמת העצמאות היה הקיבוץ נקודת משמר על כביש השרון, שהיה אחד מעורקי החיים החשובים של הישוב היהודי אז. להעוגן מפעל "עוגן פלסט" המייצר יריעות pvc, המשמשות בין היתר לאיטום בריכות מים וגגות וכן לריצוף, וענפי חקלאות. הקיבוץ מתנהל כקיבוץ מתחדש ואוכלוסייתו מונה 550 נפשות.

 

משתתפי השיחה דיברו על "עשור של הפרטה ש"עשתה דבר נפלא", הצילה את העוגן, "אבל האתגר הוא מימוש ערבות הדדית בין החברים גם בשנים הבאות, גם לאחר קליטת חברים חדשים".

 

ולוולה דיווח על מהלכים שמקדמת התנועה מול משרדי ממשלה, מינהל מקרקעי ישראל, תשתיות פיזיות והסדרי משכנתה לבנייה בקיבוץ, שימושים חורגים, חוק החלב, ומעקב אחרי הקצבת פנסיה לגמלאים. הוא הביע דאגה מהמצב הכלכלי ועתיד מפעל הקיבוץ, הדגיש חשיבות קליטת חברים חדשים לאגודה ושקיפות במסירת מידע לחברים.

 

סרטוני קיבוצים
סיפורי קיבוצים
עיתונות קיבוצית
חדש באתר הקיבוצים
מטה התנועה
מסמכים אחרונים
ארועים קרובים