פטר, האיש שמיטיב לראות הכל - ברכת מזכיר התנועה לרגל זכייתו של הצלם פטר מירום בפרס ישראל

פטר, האיש שמיטיב לראות הכל

אביב לשם, דובר התנועה הקיבוצית - 25.1.2010

 

פטר מרום. צילום: ראשית

בשבוע שעבר התבשר פטר מירום, חבר קיבוץ חולתה, על זכייתו בפרס ישראל לצילום. זוהי ברכתו של ולוולה, מזכיר התנועה לפטר, בעל העין החדה והמבט האוהב.

 

"קבל נא את ברכת התנועה הקיבוצית על זכייתך בפרס ישראל לצילום, בשנה  בה אנו מציינים גם מלאת 100 שנים לקיבוץ.

 

דומני כי אצדק אם אעז לומר, כי אין בנו אחד, בודאי מבני דורי, שלא זכה לראות, לקבל כשי הולם - או אף לקנות בעצמו - את ספר צילומיך שיצא לאור לפני יותר מיובל שנים ושמו המיוחד היה "שירת האגם הגווע". ואפילו זכורה לנו הערת המדריך, שחיבר את שם משפחתך "מי-רום" עם "מי מרום" שיש המזהים אותם, כידוע, עם ימת החולה.

 

היה בו בשמו של ספר מיוחד זה - "שירת האגם הגווע" - מתח סמוי בין מיתה לשירה וכצעירים - בני הארץ הזאת - התקשינו להבין את הכפילות המיוחדת הזאת - הכיצד זה שאגם גווע שר ולא, למשל, מקונן? ואכן לא רק עין בוחנת אלא גם לב חם, שילוב של הנאה מן היש וכמיהה אל מה שהולך, אולי להעלם, נדרשו לך - וככל הנראה גם היו בשפע - כדי לקיים את מה שאתה עצמך הגדרת כ"דושיח האחרון" בינך לבין האגם, ש"הציונות המעשית" על משימותיה ההתיישבותיות, גמרה אומר לייבשו למען מה שנראה לה אז כ"צרכיה החיוניים".

 

חובבי הצילום שבינינו לא הסתפקו, כמובן, בספר אחד - מרתק ומקסים ככל שיהיה, ונהגו להמתין להופעתם של שנתוני הצילום בעריכתך על "אוצרות הטבע" החבויים בהם, ובצדם גם שתי "הצצות" מלבבות אל חיינו בקיבוץ שזיכית אותנו בהן ב"חצרו של קיבוץ" וב"סיפורו של קיבוץ". בכשרונך המיוחד, ראית "הכל" - בקיבוץ כמו בטבע וגם - כפי שהסתבר למי שחיפש ומצא - בתיאטרון.

 

תקצר היריעה מלמנות ולפרט את כל הישגיך. פרס ישראל המוענק לך השנה מלמד, כי אלה נודעו ברבים ובאותה מידה אהובים על רבים.

 

על כך, ועל יותר מכך, אני רוצה גם לברך אותך גם להודות לך, וגם לאחל לך בריאות והנאה ממעשי ידיך, כפי שנוצרו בעקבות מה שראו ואהבו עיניך שהן, הן, שאתרו וצילמו  עולם ומלואו לרוחב ולעומק, בטרם הנצחת אותו במצלמתה הרגישה כל כך".

 

סרטוני קיבוצים
סיפורי קיבוצים
עיתונות קיבוצית
חדש באתר הקיבוצים
מטה התנועה
מסמכים אחרונים
ארועים קרובים