מנרה לאן? סוגיית הסיווג עמדה במרכז ביקור הצוות התנועתי בראשות ולוולה

מנרה לאן?

אביב לשם, דובר התנועה הקיבוצית - 25.1.2010

כלכלה יציבה, שירותים ברמה, צעירים לא באים. התנועה נרתמת לחלץ את מנרה

 

השלווה שאופפת את קיבוץ מנרה וסביבתו מטעה במקצת. הקיבוץ הוותיק (בינואר 1943 עלו למנרה גרעין מיוצאי הנוער העובד, חברות נוער ובוגרי ביה"ס המחוזי בגבעת השלושה) שרוי במחלוקת פנימית באשר לעתידו, לאור מהלך בדיקה של שינוי סיווג מקיבוץ למושב.

 

סוגיית הסיווג עמדה במרכז ביקור צוות תנועתי, בראשות מזכיר התנועה, ולוולה, במנרה. עם ולוולה הגיעו עמיקם אסם, רבקה וילנד (האגף החברתי), ואורי הדרי ועמרם לוטן - רכזי האזור - מלווי קיבוצים מטעם התנועה.

 

שבתאי מאיו, מנהל הקהילה, פתח במצגת על הקיבוץ, שמצוי בתהליך עקבי של הזדקנות וקיטון דמוגרפי. 78 חברים בלבד מתגוררים במנרה, עוד כ-100 הם תושבים. להמחשה, לפני 15 שנים עמד מספר החברים על 170. חצי מהחברים בגיל עבודה הם עובדי חוץ, הקיבוץ מתנהל במודל רשת ביטחון, עם שכר מינימום של 4900 ₪ לחודש, ופנסיה צבורה בגובה של 2800 ₪ לחודש.

 

הסדר חובות וכספי תמורות מכירת מניות תנובה שחררו את הקיבוץ מחובותיו ואפשרו אופק חדש. ועדיין, נותרה בעיה לא פשוטה - קליטת בנים. הניסיונות לקלוט, או להקים שכונה, לא צלחו. והמצב מדאיג. "במנרה יש לחשוב בצורה יצירתית, ומחוץ למסגרות שאנו רגילים להן" הסביר שבתאי. "כמי שמובילים את הקהילה אנחנו חייבים להחזיר את האור לעיניים של החברים. הזמן הוא לרעתנו" אמר.

 

סקירת מאזני הקיבוץ אותה הציג עמרם לוטן, הציגה בעיות אובייקטיביות - מיקום הקיבוץ, תעסוקה מועטה באזור, ומבנה הטופוגרפי בגינו עלות הקמת תשתיות למגרש חדש נאמדת בסכום גדול של כ-350 אלף שקל. בעסקים ניכר  מחזור הכנסות יציב, גידול בהכנסות ובעודף מענפי החקלאות, לעומת זאת בתעשייה הכנסות ועודף נמוכים יחסית לאזור ולכלל הקיבוצים, הוצאות המחיה גבוהות מהממוצע התנועתי, כנראה עקב אפיוני מיקום הקיבוץ - פריפריה, שירותים יקרים, קיבוץ קטן.

 

דילמה בין-דורית

 

רחל רבין-יעקב, מחבורת המייסדים, אמרה כי הקשר עם התנועה חשוב. היא מתנגדת למהלך הפיכת מנרה למושב. הבעיה היא לא בתחום הכלכלי, אותו הגדירה כ"בסדר", אלא בעיה בתפיסה, בניהול. נעשים הרבה דברים יפים נעשים בקיבוץ - חגים, אירועים, בית חם לותיקים, קבלות שבת, אבל האווירה הכללית היא של הסתגרות וייאוש, לאור כישלונות קליטת חברים חדשים והמשכיות. צריך להפנות יותר מאמצים לקליטת חברים לקיבוץ, אמרה. הצטרף אליה פינקה, גמלאי, שביטא את שביעות רצונו משירותים שנותן הקיבוץ לגמלאים. אילה כפיר, יו"ר הנהלת הקהילה קרובה לדעתו של מאיו. "צעירים רוצים לחיות כאן, אך מתנים זאת בכינון רמת חיים גבוהה יותר, ופתרונות דיור. נדרש פתרון יצירתי למצב. גם אביהו ביאלי (יו"ר החברה הכלכלית במועצה) סבור שמנרה חייב שינוי דרמטי. אולי הפיכת הקיבוץ למושב תביא לשינוי. 

 

ולוולה סיכם. תיאור מצב הפנסיונרים כאן מחמם את הלב. הסדר החובות, פיצויי המלחמה ועסקת תנובה תרמו תרומה חשובה לתחושה שהמצב הכלכלי יציב, אולם יש חשש שלא לעולם חוסן. הצמיחה הדמוגרפית היא הבעיה העיקרית, והדילמה בפניה עומד הקיבוץ אמיתית, וחילוקי הדעות הם בין אנשים שאוהבים את מנרה. הוא הודיע שהתנועה תיכנס לסייע באמצעות צוות משותף עם המועצה האזורית והקיבוץ. ייבחנו מסלולי בנייה, תשתיות, קליטה. השלמתו בקרוב של מהלך תנועתי להשגת משכנתאות בנייה בקיבוצים עשויה אף היא להביא בשורה לצעירים המחפשים מימון לבנות בית במנרה.

 

סרטוני קיבוצים
סיפורי קיבוצים
עיתונות קיבוצית
חדש באתר הקיבוצים
מטה התנועה
מסמכים אחרונים
ארועים קרובים