הפרט במרכז - כ-180 פניות מחברי קיבוצים טופלו במחלקת הפרט של התנועה ע'י דנה גורן
הפרט במרכז

אביב לשם, דובר התנועה הקיבוצית - 18.1.2010

דנה גורן

180 פניות להתערבות במחלוקת שבין חבר לקיבוצו טופלו השנה בתנועה. דנה גורן מדווחת על צדדיו היפים והפחות יפים של השינוי

 

בשנת 2009 נרשמה עליה במספר הפניות של חברי קיבוצים לתנועה על מנת לתווך בינם לבין קיבוצם במחלוקת שנתגלעה בין הצדדים. כך מדווחת דנה גורן (עין החורש), מנהלת המחלקה התנועתית לטיפול בבעיות פרט (חבר או חברת קיבוץ) בקיבוצים.

 

מנתונים שהציגה השבוע עולה כי בשנת 2009 התקבלו במשרדה 180 פניות חדשות להתערבות, לעומת 161 פניות בשנת 2008. פילוח קשת הפניות מגוון, אלה מגיעות מנשים וגברים, צעירים וקשישים, מחציתן בענייני דיור וזכויות לעת שיוך דירות, פנסיה, זכויות בגין עזיבת קיבוץ, טיפול בקשישים, זכויות בעלי צרכים מיוחדים, מחויבות הקיבוץ לבניו השוהים במוסדות או בשיקום, וזכויות משפחה יחידנית (חד-הורית) בקיבוץ. המחצית השנייה היא בנושאי עבודה ופיטורין - הפסקת עבודה זמן קצר לפני גיל פרישה, זכויות חבר שאינו עובד, או יזמות שהופסקה.

 

הוגנות קלף מנצח

 

"המעבר מקיבוץ שיתופי למתחדש מביא עמו בלבול רב, וכפועל יוצא גם מחלוקות עם מוסדות הקיבוץ" אומרת דנה. "כאן אני נכנסת לתמונה, גם בהסברה, גם כגורם מתווך בדרך לפתרון מחלוקת. ישנן פניות שטיפול בהן אורך זמן רב, וישנן שעצם התחלת בירור הפרטים ומתן התחושה של "כתף תומכת" לחבר מאפשרת הבנה והתקרבות בדרך לפתרון מוסכם. "בשלוש שנותיי בתפקיד למדתי שהוגנות, יצירתיות ורצון טוב הם שלושת הקלפים המנצחים הנדרשים בדרך להשגת פתרון במחלוקת שבין חבר לקיבוצו".

 

עבודתה של דנה מתחלקת בין משרדי התנועה בתל-אביב, לביקור בקיבוצים מהם מגיעות הפניות להתערבותה. במשרדי התנועה היא מתחילה בירור ראשוני, ונעזרת לשם כך באנשי מקצוע מהמחלקה המשפטית או המוסד לגישור ובוררות, ברכז האזור של הקיבוץ המדובר, ובאחרים, בהתאם לנושא הפנייה. מצוידת במידע היא יוצאת לקיבוצו של החבר שפנה לעזרתה, שם תיפגש גם עם ממלאי תפקידים בהנהלת הקיבוץ.

 

לשאלתי על יחסם של מזכירים ומנהלי קהילה כלפיה משיבה דנה ש"ברובם המוחלט של הקיבוצים אני זוכה לשיתוף פעולה, ומאפשרים לי להתערב לטובת בירור משותף של המחלוקת עם החבר. חלק מתפקידי הוא לגשר על מחלוקות בין החבר היחיד או משפחה לקיבוץ, לתקן עוולות, ולהוות 'אוזן קשבת' לצדדים, בדרך למטרה המעשית - השגת פתרון במחלוקת.

 

תמרור אדום

 

דנה נמצאת בצומת אליה מתנקזות מצוקות החבר הבודד. "מלבד מקרה אחד שטופל באופן מיידי", היא אומרת, "לא פגשתי אנשים שהעידו על מצוקה אותה אני יכולה להגדיר 'עד כדי רעב'. כן פגשתי חברים המתקיימים מ"היד אל הפה", דבר שבהחלט מטריד אותי". תופעה נוספת שהיא מבקשת להציף לדעת הקהל נוגעת לחברי קיבוץ בטווח שבין גיל 60 לגיל פרישה. פגשתי חברים בכמה קיבוצים שהמקום היחיד שנמצאה עבורם עבודה הוא בתחום ניקיון הבתים - בקיבוץ או מחוצה לו, וניקיון בית מוסדות הקיבוץ. פגשתי גם חברים שעובדים בניקיון של שלושה מקומות, כולל בשבת, ובקושי מגיעים לשכר המינימום. מציאות כזו, גם אם היא שולית, מדאיגה ומעציבה אותי. מלבד הנושא הכלכלי, יש לתופעה זו היבט נוסף - כבוד האדם. לא כך ראוי לנהוג בחברים שנמצאים לקראת גיל פרישה.

 

לאתר מחלקת הפרט - לחצו כאן

 

סרטוני קיבוצים
סיפורי קיבוצים
עיתונות קיבוצית
חדש באתר הקיבוצים
מטה התנועה
מסמכים אחרונים
ארועים קרובים