תצפית על מבוא חמה - ביקור צוות מרקי

תצפית על מבוא חמה

אביב לשם, דובר התנועה הקיבוצית - 18.1.2010

 

מרקי לוי

שמש חמימה ואווירה פסטורלית היוו תפאורה לביקור צוות היגוי תנועתי בקיבוץ מבוא חמה בדרום רמת הגולן. קצת היסטוריה. מבוא חמה הוא היישוב השני שהוקם בגולן לאחר מלחמת ששת הימים. הקיבוץ הוקם על חורבותיו של מוצב סורי בשם עמרת עז א-דין, שממנו ירו הסורים על בתי הקיבוצים האון ועין גב שנמצאים לרגלי המצוק. בינואר 1968 התאספו שמונה חברי קיבוצים שונים בעמק הירדן והחליטו להתיישב במיקומו של המוצב שירה עליהם קודם לכיבושו במלחמת ששת הימים. בחודש ספטמבר התיישבו בחורבות המוצב, ובשנת 1971 הצטרפו ליישוב גרעיני נוער נוספים גם מהארץ אך גם גרעינים אחדים מאוסטרליה ואנגליה. השם מבוא חמה ניתן ליישוב על ידי המשורר מתתיהו שלם, ומשמעותו היא "מזרח".

 

למבוא חמה ענפי חקלאות גד"ש, כרם, מנגו, לול ובקר, תעשייה (אל חמה ומפל) ושותפות בענף התיירות חמת גדר. בקיבוץ מתגוררים דרך קבע כ-280 תושבים, מתוכם 129 חברים וכ-60 ילדים. אורי שמיר (גינוסר), מלווה קיבוצי צפון (בצוותא עם מוטי קומרוב) מטעם התנועה שיקף על הקיבוץ במצגת חמש-שנתית של מאזנים כלכליים, שהראו כי מבוא חמה סופג ירידה בהכנסות וברווח תפעולי שלילי בשלוש השנים האחרונות. לצד אלה, הוצאות מחייה גבוהות מאוד, ביחס לקיבוצי האזור וכלל התנועה, והיקף הון עצמי בירידה. ההסבר שניתן בפגישה הוא שרמת החיים הגבוהה שהתבטאה במספרים במאזן נבעה מחלוקת ההכנסות בגין מכירת חלק המפעל וכספי תנובה לחברים. בשנים הקרובות תחזור רמת החיים לרמתה הקודמת. עוד הוסבר שהמגמה כיום היא להפנות רווחים קודם כל לביטחון סוציאלי של חברים.

 

נושא נוסף בדיון - צמיחה דמוגרפית, בהקשר לכך אמרה מירב צרי כי מהלך צמיחה דמוגרפית יעשה עם שיוך וקליטה בקו הכחול, מתוכננת בניית בתים כבר בקיץ הקרוב בשיטת "בנה ביתך". בין הנקלטים לחברות בני קיבוץ וכמה שגרים בקיבוץ כיום כתושבים.

 

התנועה עם הגולן

 

סוגיה שעלתה על השולחן היא דרישת כמה חברים לדעת מה עמדת התנועה ביחס לרמת הגולן. מרקי, מנכ"ל התנועה, התייחס ואמר כי "אין שום סיבה במצב הנוכחי, בו אין שיחות עם הסורים, לקבל החלטות או להצהיר הצהרות. למען הסר ספק, חשוב לי שתדעו שאנחנו מתייחסים לקיבוצי הגולן באותה אהדה ונחישות כמו עבור קיבוצים באזורים אחרים". גם עמרי כנען (מנהל אגף רכזי אזור) הדגיש כי התנועה פועלת לחיזוק כלל יישוביה לרבות רמת הגולן.

 

תקציב התנועה, הסביר מרקי, מחולק לשניים - חצי אחד להפעלת מחלקות באגפי כלכלה, חברה, ליווי קיבוצים ומשימות לאומיות. החצי השני הוא לפעילות ציבורית - תנועות הנוער בארץ ובעולם, ולפעילויות גופי תרבות וארכיונים. אנו שמים דגש ניכר בייצוג האינטרס הקיבוצי מול משרדי הממשלה, אמר.

 

סרטוני קיבוצים
סיפורי קיבוצים
עיתונות קיבוצית
חדש באתר הקיבוצים
מטה התנועה
מסמכים אחרונים
ארועים קרובים