אז מה נשמע ברפת? - מכון ון ליר יוצא בסדרת הרצאות על 'הקיבוץ הישן'
אז מה נשמע ברפת?

אביב לשם, דובר התנועה הקיבוצית - 13.1.2010

 

ספרו של אסף ענברי

מכון ון ליר בירושלים משיק יוצא בשבוע הבא סדרת הרצאות - "ייצוגים חדשים של הקיבוץ הישן". עורכות הסדרה הן פרופ' תמר אלאור וד"ר קרן פרידמן-פלג.

 

במפגש הראשון (18 בינואר) יתארחו ד"ר אסף ענברי, מחבר הספר המדובר כל-כך "הביתה", ופרופ' מנחם ברינקר, איש האוניברסיטה העברית בירושלים. פגישה שנייה תעסוק בסרט "ילדי השמש", ויתארחו בה יוצר הסרט רן טל, ופרופ' עמיה ליבליך. בפגישה שלישית יתארחו עו"ד נחשון גולץ ("ניסוי אכזרי באלפי ילדים") וחנוך דאום. מקומה של הלינה המשותפת לא יפקד גם הפעם, למי שדאג. תוקדש לה הרצאה מפי האוצרת טלי תמיר, וד"ר שולה קשת מסמינר הקיבוצים.

 

הרצאה נוספת מפי אמנון לורד (בן עין דור ועורך מקור ראשון) וד"ר יעל שנקר (מכללת ספיר) תעסוק בשני סרטים שהפכו קאלט - מבצע סבתא ואדמה משוגעת. הסרט מבצע סבתא הגדיר בפעם הראשונה את הקיבוץ כיצרן של שפה קומית חיה ותוססת הרבה מעבר לגבולותיו. מנגד, סרטו המאוחר של דרור שאול, אדמה משוגעת, היה ייצוג הפוך של אותו מקום, ועסק דווקא בצד הטרגי של חיי הקיבוץ, וה"אחר".

 

בחודש יוני תיערך פגישה שישית, בה יתארחו פרופ' אברהם בלבן, ופרופ' יערה בר-און, היסטוריונית ובת רביבים. ופגישה שביעית תעסוק בחממה אקולוגית עין שמר, עם אביטל גבע, יוצר ומנהל פרויקט "החממה", ופרופ' דני רבינוביץ, החוג לסוציולוגיה ואנתרופולוגיה, אוניברסיטת תל-אביב. פרויקט החממה האקולוגית בעין-שמר מבקש לנסח מחדש ובאופן מעשי את ייחודו של הקיבוץ במרקם החיים בישראל, באמצעות הזמנה של תלמידים מקהילות שונות, יהודים וערבים, עירונים וקיבוצניקים, מבקשים אנשי הפרויקט ליצור סביבת למידה חדשנית, המממשת רעיונות של דו-קיום ומעורבות חברתית.

 

כל המפגשים יתקיימו בימי שני, בשעה 19:00. כל הפרטים באתר המכון http://www.vanleer.org.il/heb

 

סרטוני קיבוצים
סיפורי קיבוצים
עיתונות קיבוצית
חדש באתר הקיבוצים
מטה התנועה
מסמכים אחרונים
ארועים קרובים