בחזרה לקו הכחול - המטה לצמיחה דמוגרפית מסכם שנה שאופיינה בביקוש גובר להצטרף לקיבוץ

בחזרה לקו הכחול

אביב לשם, דובר התנועה הקיבוצית - 11.1.2010

 

איציק שפרן

המטה התנועתי לצמיחה דמוגרפית (צמ"ד) מסכם שנה שאופיינה בביקוש גובר להצטרף לקיבוץ, היפוך מציאות שהייתה נחלתנו ואופיינה בהגירה שלילית מהקיבוץ

 

סקר מקיף בקיבוצים, לבחינת מצבם בנושא העיד על התמורה שחלה במרביתם. התמורה מתבטאת ב-150 קיבוצים בהם יש מסלול קליטה מוסכם, ונעשים מהלכי שיווק לקליטת חברים חדשים. ב-49 קיבוצים בלבד, על פי הסקר, לא הוחלט עדיין האם ולאיזה סטאטוס לקלוט. מהנתונים עולה עוד ש-2,500 חברים חדשים נקלטו בקיבוצים בשנתיים האחרונות. "לאחר שנים של הגירה שלילית, וקיפאון שנבע גם מאי-ודאות באשר לעתיד הקיבוץ, רצון קיבוצים לקלוט חברים, ורצונם של צעירים להצטרף לקיבוץ מעיד על מהפכה אמיתית בשטח", אומר איציק שפרן, מנהל מטה צמ"ד. המטרה המרכזית שלנו ב-2010 היא המשך שיווק מהלכי קליטת צעירים ומשפחות, הוא אומר, תוך מתן עדיפות לבני הקבוץ, לחברות מלאה בתחומי הקו הכחול.

 

לצד איציק עובדים במטה ינינה ברנע (נחל עוז), תמי ענבר (קדרים) וערן גליק (מרום גולן). אל תמי מגיעות פניות ובקשות של יחידים או משפחות בציבור הרחב להצטרף לקיבוץ. הטיפול של תמי כולל מיון, אבחון, בירור התאמה לסוג הקיבוץ המבוקש. מתוך מאות פניות שהתקבלו בשנה שעברה "הבשילו" 200 לראיון התאמה עבור קיבוצים אליהם מופנים המתעניינים. ראיון התאמה נעשה לא רק ל"עירוניים", אלא גם בעבור קיבוצים שמבקשים לבדוק פנייתם של בני קיבוץ המבקשים "לחזור הביתה". כלי נוסף הוא "מאגר נקלטים מקוון" בו פרטי כמה מאות משפחות, במטרה שקיבוצים יוכלו "לדוג" משפחה שמתאימה להם מתוך המאגר, ולהתחיל מהלך קליטה ישיר.

 

גליק יסדר

 

עבודתם של ערן גליק וינינה ברנע היא הדרכה, ליווי וייעוץ פרטני לקיבוצים. תהליך צמיחה דמוגרפית הוא כבר מזמן לא רק קליטה, אלא מהלך אסטרטגי כולל, לו מגוון היבטים בחיי משפחה וקיבוץ, ביניהם בנייה ומציאת דיור הולם, הכשרת תשתיות פיזיות, התפרנסות, חינוך, ושילוב חברתי בקיבוץ. זו המטרה לקיומו בחודשים האחרונים של סמינר ראשון להכשרת מובילי צמיחה דמוגרפית בקיבוץ, בהשתתפות 50 נציגי קיבוצים, ובו הושם דגש על מידע משפטי, תכנוני, וכלים לחיבור מוצלח בין קהילות - ותיקה וחדשה.

 

לאתר המטה לצמיחה דמוגרפית - לחצו כאן

סרטוני קיבוצים
סיפורי קיבוצים
עיתונות קיבוצית
חדש באתר הקיבוצים
מטה התנועה
מסמכים אחרונים
ארועים קרובים