במוקד: ייצוג הולם לנשים - סיכום השנה ותוכניות לעתיד

במוקד: ייצוג הולם לנשים

אביב לשם, דובר התנועה הקיבוצית - 29.12.2009

 

ד"ר סמדר סיני

במוקד פעילות היחידה התנועתית לקידום נשים בקיבוצים בשנה האחרונה עמד המשך קידום פרוייקט הכשרת חברות קיבוץ לתפקיד ממונה מניעת הטרדה מינית בקבוץ. הביקוש להשתתף בתכנית ההכשרה שנעשית בכמה מועצות אזוריות נמשך, ושנתיים מאז יצא לדרך הפרויקט, מציינת בסיפוק דר' סמדר סיני את הכשרתן לתפקיד בעזרת מרכזי סיוע לנפגעות תקיפה מינית של 180 נשים מ-150 קיבוצים. בשנה הקרובה צפויה הכשרתן של 50 ממונות נוספות. אישוש להצלחה בנושא זה, רואה סמדר בכך שבחודשים האחרונים נרשמו והחלו להשתתף בקורסים שלנו נשים ממושבים ומיישובים קהילתיים, ששמעו על היוזמה וביקשו לעבור את תכנית הכשרה לתפקיד.

 

פניות מ"השטח" של חברות קיבוצים מהווה נייר לקמוס לבחירת נושאים בהם יש צורך לטפל. עשרות פניות להתערבות או טיפול מגיעות מצד חברות קיבוץ שנמצאות במחלוקת עם קיבוצן באשר לזכויות, או שמתעניינות באשר לזכויות המגיעות להן מהמדינה. כך החלה עבודה על גיבושם של שני מסמכים למיצוי זכויות שחוברו ושווקו לקיבוצים, לידיעת החברים. הראשון הוא קובץ המלצות על התייחסות הוגנת של קיבוץ כלפי משפחות חד הוריות, בהתאם לתקנות הקיבוץ המתחדש. מסמך שני הוא מסמך מידע באשר למיצוי זכויות המגיעות למשפחה חד-הורית מרשויות המדינה. שני המסמכים נכתבו בשיתוף המחלקה המשפטית של התנועה וארגון נעמת.

 

בשנת העבודה 2010 מתכוונת סמדר להתמקד בייצוג הולם לנשים חברות קבוץ בתאגידים כלכליים קיבוציים ואזוריים, בדחיפת נשים להנהגה כלכלית וחברתית של קיבוצן, בהטמעת מסמך זכויות חד-הוריים בכל הקבוצים, והתמקדות בנושא זכויות וחובות גרושים ופרודות בקבוץ המתחדש.

 

לאתר היחידה לקידום נשים

 

סרטוני קיבוצים
סיפורי קיבוצים
עיתונות קיבוצית
חדש באתר הקיבוצים
מטה התנועה
מסמכים אחרונים
ארועים קרובים