על קו המים - צוות התנועה ביקר במעגן

על קו המים

אביב לשם, דובר התנועה הקיבוצית - 28.12.2009

 

אורי שמיר

סיפור הולדתו של קיבוץ מעגן חוזר אחורה לשנת 1949, לימי הסכמי שביתת הנשק 1949. השטח בו שוכן קיבוץ מעגן נמצא באזור עליו הוחלט שיהיה מפורז. הפרשנות הסורית אז גרסה ששטח מפורז הוא שטח הפקר ואילו לפי הפרשנות הישראלית זהו שטח ריבוני ישראלי שאסור להחזיק בו צבא. הבדלי פרשנות אלה ורצונה של ישראל לבטא את ריבונותה בשטח היו אחד הגורמים העיקריים להקמת יישובים בשטח המפורז, ביניהם מעגן, שהוקם על ידי עולים חברי תנועת הנוער "הבונים" מטרנסילבניה.

 

קיבוץ מעגן לא היה אף פעם מ"אריות" התנועה, גם לא האזור. קיבוץ צנוע, סולידי. אחראי. הדבר ניכר גם כיום במצגת סיכום מאזנים רב-שנתי שהציגו אורי שמיר ומוטי קומרוב, מלווי קיבוצי האזור מטעם התנועה, בביקור צוות תנועתי בראשות המזכיר, ולוולה.

 

בשנת 2005 עבר הקיבוץ למודל רשת ביטחון. מהמצגת עולה כי אוכלוסיית מעגן מונה 300 נפשות, מתוכה 117 חברים (במגמה יורדת) ו-46 ילדי חברים. כמו כן ניכר שיפור גדול בתוצאות העסקיות, קיטון בחוב עד כדי סילוקו הסופי, גידול ברווח לחבר ובנכסים הפיננסיים, בין היתר הודות למימוש מניות תנובה, ורווחים נאים מחקלאות ותיירות.

 

פנסיה מסודרת

 

שאול גור, יו"ר עסקי, הסביר שבשנים האחרונות בוצע תאגוד מלא, נפרעו החובות לבנקים וכתוצאה מכך הוסרו כל השעבודים. הפנסיה מסודרת כולה ממקורות חיצוניים ותעלה בשנת 2010 לרמה של 3000 ₪ לחבר (לא כולל מרכיב קצבת הזקנה), הקהילה מאוזנת כספית, ומרכז כובד העשייה יופנה לתהליך של צמיחה דמוגראפית להבטחת עתידו של מעגן כקיבוץ.

 

בדיון עלתה בקשת הקיבוץ לעזרה ביצירת מסלול קליטה מתאים, הועלה צורך בשטחי חקלאות נוספים, נדונה פעילות הוועד הממונה וענייני שיכון.

 

ולוולה הנחה את אנשי המטה התנועתי לצמיחה דמוגרפית לרקום ביחד עם אנשי מעגן מסלול קליטת חברים חדשים שיתאים לצרכיי הקיבוץ. הוא התייחס למהלכים שמקדמת התנועה מול ממ"י בנושאי היתרי בניה, שימושים חורגים, מהלכי שיוך והיוון קרקע, השגת משכנתא לבנייה, ולמשמעות אי-הסדרת אלה על מהלכי קליטת חברים חדשים שכה נחוצים בקיבוצי הפריפריה דוגמת מעגן. ולוולה הביע שביעות רצון ממצב הקיבוץ, אותו הוא מכיר היטב כחבר הקיבוץ השכן עין גב, ומהיותו ראש מועצת עמק הירדן לשעבר. בנושא הוועדים הממונים אמר כי אלה פועלים ב-17 קיבוצים, והמגמה היא של הפחתה במספר, ומימוש רצון התנועה בהחזרת הקיבוץ לניהול עצמי.

 

סרטוני קיבוצים
סיפורי קיבוצים
עיתונות קיבוצית
חדש באתר הקיבוצים
מטה התנועה
מסמכים אחרונים
ארועים קרובים