מחולתה לסאסא - 'צוות מרקי' ביקר בחולתה ובסאסא שבגליל העליון

מחולתה לסאסא

אביב לשם, דובר התנועה הקיבוצית - 22.12.2009

 

"צוות מרקי" ביקר בקיבוצים חולתה וסאסא שבגליל העליון. משני צדדיו של מרקי לוי, מנכ"ל התנועה, פסעו אורי הדרי ועמרם לוטן, מלווי קיבוצים בגליל עליון, ומאחוריו עמרי כנען (אגף מלווי קיבוצים), איתמר שוויקה (כלכלה), איציק שפרן ותמי ענבר (צמיחה דמוגרפית).

 

הביקור בקיבוץ חולתה נפתח בסיור בין בתים חדשים שניבנו בו, ולמידת מהלך משולב של צמיחה דמוגרפית לצד בנייה פרטית, במסגרת הסדרי השיוך והקליטה. חולתה קיבוץ ותיק. הדבר ניכר בשביליו, בתשתיותיו. ראשיתו בספטמבר 1936 כמפעל משותף של "הנוער העובד" "המחנות העולים" והנוער העולה. ראשוניו נקראו לכאן לעבוד בהכנות לייבוש החולה ועד מהרה הפך להיות קבוץ הדייגים הראשון בארץ. מאז ייבוש החולה ב 1958 עבר הקבוץ לפרנסה מחקלאות ומתעשייה, ובשנים האחרונות גם מאירוח ומיזמויות עסקיות רבות ומגוונות. בשנים 1967-1948 היה חולתה ישוב ספר שסבל קשות מהשכנים הסורים ורק לאחר מלחמת ששת הימים יצאה למרחב. מאז סוף שנות ה-90' במאה שעברה מצוי הקיבוץ בשבר כלכלי וחברתי שהביא עמו הפרטה עמוקה, מעבר למודל של "רשת ביטחון".

 

אורי הדרי ועמרם לוטן, מלווי קיבוצי גליל עליון מטעם התנועה הציגו מצגת עם ניתוח מאזני הקיבוץ, ממנה עולה כי אוכלוסיית הקיבוץ גדלה, אך מחזור ההכנסות הולך ויורד. בשנתיים האחרונות ניכר שיפור במספר מדדים- הסדר חובות גדול, בנים חוזרים במסלול של עצמאות כלכלית, פעילויות תרבות המוניות, ו"תהליך בו הובהר לחברים שעקב המצב הכלכלי בו היינו נתונים- פרנסתם על אחריותם האישית". בשיחה לאחר המצגת דובר על תכנון עתידי של חולתה כקיבוץ, הגעה להון עצמי חיובי, דרכים להגדיל קצבת פנסיה לגמלאים, ושילוב המצטרפים לקהילה בצורה חלקה.

 

עולים לסאסא

 

מהחולה במעלה ההר לסאסא, שנסק בשנים האחרונות לגבהים עם מוצר שהזניק את הקיבוץ השיתופי, הצנוע, לצמרת מבחינת הכנסות ורווח. עסקאות הענק של מפעל פלסאן משתקפות היטב במאזני הקיבוץ, מיטיבות מאוד עם החברים, אך אופי הקיבוץ כפי שמשתקף בשביליו, בהווי ובשיחה עם ממלאי תפקידים נותר כמו לפני הזינוק המטאורי בהכנסות, כתוצאה מעסקאות ענק למיגון כלי רכב של כמה מדינות, ובראשם צבא ארה"ב.

 

נפגשו אתנו יוני צורן ומלי ארנברג - מנהלי קהילה, רחל ויזל - מנהלת עסקית; אברי רצ'בסקי - רכז שירותים; ירון - רכז המטעים; ניצה רוה - מנהלת מש"א; צבי, אהרון ויואל - חברים.‏

 

הקיבוץ צנוע, הניהול זהיר ובידי חבריו, ואמירות חברי הנהלה כמו "זוכרים איפה היינו רק לפני עשור", ו"בסאסא לא קופצים מעל הפופיק" משקפות את התנהלות הקיבוץ גם היום. שוחחנו על עניינים חברתיים, תפקוד ועדות, מהלך קליטה ותכנון שכונת בנים, והחלטת הקיבוץ לאתר פעילויות בו יוכל להשקיע כחלק מרצון במעורבות בחברה הישראלית.

 

סרטוני קיבוצים
סיפורי קיבוצים
עיתונות קיבוצית
חדש באתר הקיבוצים
מטה התנועה
מסמכים אחרונים
ארועים קרובים