רכיבה נגד הזרם - 1,100 תלמידי י'ב מ-150 קיבוצים ומושבים השתתפו במסע אופניים בנגב

רכיבה נגד הזרם (*גלרית תמונות מטקס סיום המסע - בסוף הכתבה)

אביב לשם, דובר התנועה הקיבוצית - 21.12.2009

 

יהיה מי שיראה בכך התרסה או הליכה נגד הזרם, בהשתתפותם של 1,100 תלמידי י"ב מכ-150 קיבוצים ומושבים במסע בנגב, אותו ארגן עבורם אגף המשימות של התנועה הקיבוצית. ויהיה מי שיראה בכך המשך של מסורת מפוארת. ביום ראשון שעבר, שעה שעמיתיהם התהפכו במיטתם ונהנו מיום חופש של חנוכה, משתתפי המסע כבר היו בנגב, שמעו את מפקד בית הספר לקצינים של צה"ל והשתתפו בתרגילי צוות עם צוערים. במשך ארבעה ימים "חיו את השטח", מנותקים מרדיו וטלוויזיה, רכבו 110 ק"מ לאורך הגבול עם מצריים עד כרם שלום, עלו וירדו מדיונות חול, עצרו בתחנות הסברה על זכויות אדם ומיעוטים, יחידות צה"ל ומשימות שנת השרות, הדליקו נרות חנוכה עם חברי הכנסת שלי יחימוביץ', ציפי לבני ושי חרמש, עם שר הביטחון אהוד ברק ועם מזכיר התנועה ולוולה.

 

בטקס הסיום, לאחר הדלקת נרות חנוכה, אמר שר הביטחון אהוד ברק בהקשר לתופעות סירוב פקודה בצה"ל כי "אני כשר הביטחון לא מתכוון לאפשר שום גרירה של הצבא לתוך הויכוח הפוליטי בישראל. יחד אתכם ניאבק בהשתמטות. לא פוליטיקאים, לא רבנים ולא מרכזי משק ייתנו פקודות לחיילים אלא רק מפקדיהם בתוך צה"ל". מזכיר התנועה, ולוולה אמר בעניין לשר הביטחון כי הוא יכול לסמוך על הנוער בקיבוצים שערכי הדמוקרטיה הם המובילים אותם. עוד אמר כי נכונותם של בני הדור הרביעי בקיבוצים להתגייס לשנת שרות ולשרות משמעותי בצה"ל היא המשך מורשת מפוארת.

 

מפקד המסע, יואל מרשק אמר בסיומו "המסע התאפיין השנה בעשרה נפגעים שפונו לבתי חולים כתוצאה מהחלקות אופנים על כביש מלא בסחף דקיק. על הכל התגברנו בעזרת רכבי התאג"ד של צה"ל שסייע היטב גם באבטחה ובמיכליות מים. המסע המדהים הסתיים בקול קורא של מחזור י"ב למאבק בסרבנות ובאלימות ובתמיכה בעסקת גלעד שליט. בני מחזור י"ב הוכיחו שהם "מלכי המדבר". איתני הטבע רק אתגרו אותם ונטעו בהם את זרע ההתנדבות והשליחות בחברה הישראלית".

 

"הוא משלנו"

 

בתום טקס הסיום של המסע, שלווה בסופת חול חזקה, החלו להתפזר כולם, ולוולה עוד ליווה את שר הביטחון ברק לרכב המאובטח. לא רחוק משם התארגנה במעגל רחב חבורה של למעלה ממאה נערים מקיבוצי עמק הירדן. שניים נשלחו להביא את ולוולה, ראש המועצה שלהם לשעבר, אותו זיהו כ"משלהם", שנכנס למעגל ומסביבו פוצחים הנערים בריקוד. "ראיתי את כל החבורה הגדולה, רוקדים סביב שלובי זרוע, בשירה אדירה של "כל העולם כולו גשר צר מאוד". "עבורי היה זה רגע מרגש של שייכות וזהות" אמר אחר כך המזכיר בהתרגשות לא מוסתרת.

 

תמונות מטקס סיום המסע

לתמונות מטקס סיום מסע י"ב לחץ כאן
סרטוני קיבוצים
סיפורי קיבוצים
עיתונות קיבוצית
חדש באתר הקיבוצים
מטה התנועה
מסמכים אחרונים
ארועים קרובים