קיבוץ עינת - שיאן התנועה הקיבוצית בקליטת חברים חדשים: תוך שנתיים קלט 100 בתי אב
נייד: 050-7677913, פקס: 03-6951195, dover@tkz.co.il

 

קיבוץ עינת - שיאן התנועה הקיבוצית בקליטת חברים חדשים: בתוך שנתיים קלט 200 חברים חדשים - 100 בתי-אב

אביב לשם, דובר התנועה הקיבוצית - 20.12.2009

 

שורת המכובדים

מרבית המצטרפים: בני הקיבוץ שהחליטו לחזור הביתה. ב-13/12 התקיים טקס חגיגי להנחת אבן פינה לשכונת הבנים שהצטרפו לקיבוץ

 

בתוך שנתיים שילש הקיבוץ הוותיק עינת (נוסד 1952, נמצא בין פתח תקווה לראש העין) את כמות אוכלוסייתו - מ-165 ל-500 והפך לשיאן התנועה הקיבוצית בכמות קליטת חברים חדשים לקיבוץ. בתקופה זו נקלטו לחברות מלאה 200 חברים חדשים - 100 בתי-אב, מרביתם בני קיבוץ שהתגוררו בקיבוץ בשכירות והחליטו לשנות סטאטוס ולהיקלט כחברים שווי זכויות וחובות. עמם הצטרפו 135 ילדיהם, שמילאו מחדש את בתי הילדים בקיבוץ.

 

ב-13/12 התקיים טקס חגיגי - הנחת אבן הפינה ל"שכונת בנים" חדשה - "שכונת הבננה" - ובה 52 יחידות בתחום "הקו הכחול" של הקיבוץ. הקבלן המבצע היא חברת אמפא-מליבו, שביחד עם הקיבוץ ובנק אגוד יצרו מודל ייחודי וראשוני מסוגו, במסגרתו מקבלים המשתכנים שבונים את ביתם בקיבוץ הלוואות למימון בניית בתי המגורים, בשונה מהנהוג עד היום. הלוואות אלו ניתנות בדומה למשכנתאות הנפוצות בשוק, ניתנות במגוון מסלולים ולתקופה של עד 25 שנה.

 

בטקס החגיגי ישתתפו חברי עינת - ותיקים וחדשים, סגנית השר, ח"כ אורית נוקד, מזכיר התנועה הקיבוצית, זאב (ולוולה) שור, ראש מועצת דרום השרון, מוטי דלג'ו, מנכ"ל בנק אגוד, חיים פרייליכמן, ומנהלי חברת אמפא-מליבו. תוצג אמנה אותה ניסחו החברים החדשים: "אנו החברים החדשים שעבורם נבנית השכונה יחד עם חברי עינת הוותיקים שואפים ומייחלים כי בניית השכונה וצמיחתה, תשקף נאמנה את רצוננו לחיים של כבוד, אהבת איש לרעהו, פתיחות וסובלנות, לצד קיום עקרונות העזרה ההדדית. ונחתום שמנו למען צמיחתה והתחדשותה של עינת כישוב רב דורי ולמען טובת חבריה הוותיקים והחדשים".

 

עד לפני זמן לא רב המצב בעינת היה שונה בתכלית. למעלה מעשור התנהלו בקיבוץ דיונים על שינוי באורחות החיים. באותן שנים הוקפאה הקליטה לקיבוץ.

 

הגיל הממוצע של חברי עינת התייצב על 60-55. החובות לבנקים טפחו. "השינוי" שבוצע בקיבוץ כלל הפרטות וחלוקת שכר דיפרנציאלי לחברים, תוך הבטחת זכויות הוותיקים, לרבות פנסיה נדיבה (4,500 ₪, לא כולל ביטוח לאומי) וזכויות ותק מועשרות. במסגרת זו קיבלה כל משפחה ותיקה לפי תור שנקבע, 100 אלף ש"ח לשיפוץ הבית - זאת במטרה שלא ליצור קנאה וצרות עין מול הבתים שבונים הבנים החוזרים.

 

בד בבד, החלו פרנסי המקום לטפל בסוגיית קליטת הבנים שעזבו וביקשו לחזור, וגם קבוצה של נקלטים חיצוניים - כולם במעמד של חברים לכל דבר ועניין. מקץ שנתיים גאים בקיבוץ בתוצאות המרשימות של 100 בתי אב חדשים בקיבוץ.

 

מזכיר התנועה הקיבוצית, זאב (ולוולה) שור אמר כי קיבוץ עינת הוא דוגמא מוחשית למהפכה הדמוגרפית שמתרחשת בקיבוצים רבים. בני קיבוץ שעזבו חוזרים הביתה ונותנים בכך חוסן חברתי וכלכלי לקיבוצים, והמשכיות למפעל שחוגג השנה 100 שנים. צד שני יפה בעינת הוא הבטחת עתידם הסוציאלי של ותיקי הקיבוץ.

 

חיים פרייליכמן, מנכ"ל בנק אגוד: "השכונה החדשה המוקמת בקיבוץ עינת היא הוכחה לכך שאין דבר העומד בפני הרצון. בזכות שיתוף הפעולה בין כל הגורמים - קיבוץ עינת, חברת אמפא-מליבו ובנק אגוד, נבנה מודל ייחודי שמאפשר לקיבוץ להמשיך את מגמת הצמיחה וההתרחבות. אני מאחל לקיבוץ עינת ולתנועה הקיבוצית כולה להמשיך ולעסוק בעשייה הציונית ובבניין הארץ".

 

סרטוני קיבוצים
סיפורי קיבוצים
עיתונות קיבוצית
חדש באתר הקיבוצים
מטה התנועה
מסמכים אחרונים
ארועים קרובים