מסדה: בת 72 פוקחת עין

מסדה: בת 72 פוקחת עין

אביב לשם, דובר התנועה הקיבוצית - 1.12.2009

שנות ה-90' היו קשות במסדה, קיבוץ ותיק (עלה על הקרקע 1937) בעמק הירדן. שנות המשבר אופיינו בעזיבת חברים רבים, בסגירת המפעל המקומי, במשבר כלכלי חריף ובמעבר להתנהלות לפי מודל רשת ביטחון. בשנים האחרונות עושים בהנהגת הקיבוץ מאמץ גדול לייצב את המערכת, במסגרתו השיגו הסדר חובות עם המערכת הבנקאית, הסדר שהביא עמו גידול בהון עצמי והסרת שעבודים, יציבות כלכלית, וכעת גם מהלך קליטת צעירים ובני קיבוץ לחברות בקיבוץ.

 

בשבוע שעבר ביקר במסדה צוות תנועתי, בראשות מרקי לוי (מנכ"ל). את הביקור ארגנו אורי שמיר ומוטי קומרוב, מלווי קיבוצי עמק הירדן ובית שאן ודרום הרמה.

 

בדיון עם חברי הקיבוץ וההנהלה הועלו סוגיות בנושאי חברה וכלכלה, ביניהן פנסיה וקרנות לעזרה הדדית, מס איזון פנימי, מסלולי קליטה, ו"עוגני קליטה" - חינוך, שיכון ותעסוקה.

 

על המצב החברתי סיפר אבי ברג: ההחלטות במסדה מתקבלות בצורה דמוקרטית בוועד ההנהלה, באסיפה הכללית ובשיתוף של חברים רבים ככל שניתן. הקרדיט לשיפור המצב במסדה מגיע לכל החברים. ברג הודה למוטי קומרוב על "נכונותו להיות שותף, לעזור ולבוא בכל זמן שאנו קוראים לו". לדבריו, קרן מילואים שהקים הקיבוץ יכולה לכסות שלוש שנים של קשיים כלכליים. בנוסף, יש קרן לעזרה הדדית שכבר עמדה במבחן והוכיחה את עצמה.

 

עמרי כנען, מנהל אגף הרכזים האזוריים ציין בחיוב את המגמה של שיפור כלכלי והמליץ לקיבוץ לממש קליטה למעמד של חברות מלאה באגודה השיתופית.

 

מרקי סיכם את הדיון ואמר שאת כיווני ההתפתחות יש להמשיך לחפש בצורה מפוקחת תוך התחשבות בקשיים אובייקטיביים של מיקום הקיבוץ בפריפריה, רחוק ממרכזי תעסוקה. המציאות הדמוגרפית מדאיגה. כדי להמשיך להיות קיבוץ גם בעתיד חייב מסדה לקלוט חברים חדשים, ולעשות זאת תוך יצירת הסכמה רחבה עם החברים הוותיקים, ושמירת זכויותיהם.

 

סרטוני קיבוצים
סיפורי קיבוצים
עיתונות קיבוצית
חדש באתר הקיבוצים
מטה התנועה
מסמכים אחרונים
ארועים קרובים