הרפורמה והחקלאים

אביב לשם, דובר התנועה הקיבוצית - 30.11.2009

 

זאב (ולוולה) שור

180 נציגי קיבוצים ומושבים כבר נרשמו לכינוס פתוח - יום עיון בנושא הרפורמה בממ"י והשלכותיה על המגזר החקלאי

 

(יום רביעי, 9/12, בית ברנד, סמינר אפעל)

 

מזכ"לי התנועה הקיבוצית (זאב ולוולה שור) והאיחוד החקלאי (דודו קוכמן), שר החקלאות ופיתוח הכפר (שלום שמחון), חברי כנסת, יועצו של נתניהו, עו"ד דוד שימרון, שהיה חבר בצוות מאה הימים הראשונים לממשלה, ראשי ארגוני החקלאים וארגונים לשמירה על זכויות החקלאים בקרקע, משפטנים ומומחים בתחומי נדל"ן ושיכון יישאו דברים ביום עיון של תנועות ההתיישבות על "הרפורמה במינהל מקרקעי ישראל" והשלכותיה על ההתיישבות החקלאית.

 

עד כה נרשמו להשתתפות כמות מרשימה של 180 נציגי קיבוצים ומושבים. בכינוס ידונו הנואמים ונציגי היישובים בתפקידי הרשות החדשה שהוקמה, בשאלה האם הקמתה תעשה את השינוי הנדרש או שמא מדובר באותה גברת בשינוי אדרת, והעיקר - סעיפי הרפורמה והשלכותיה על ההתיישבות החקלאית.

 

"הרפורמה" - תיקון לחוק מינהל מקרקעי ישראל, שהפכה לרשות מקרקעי ישראל (רמ"י) אושרה בכנסת לפני מספר חודשים, לאחר דיונים וסערה ציבורית. המניע לרפורמה היה אי שביעות רצון האזרחים בלשון המעטה מהתנהלותו של ממ"י והצורך בקיומה של מערכת יעילה שתאפשר בין השאר, הקטנת "החיכוך" בין המנהל לאזרח, והתרכזות המינהל בפיתוח ושיווק מהיר ורחב של קרקע למטרות מגורים. בניסוח ראשוני שהוגש לחברי הכנסת לא נכלל המגזר החקלאי - קיבוצים ומושבים - ברפורמה. רק לאחר מאמץ מרוכז ועבודת לובי של חברי צוות הקרקעות התנועה בראשות ולוולה הוכנס המגזר החקלאי לסעיפי הרפורמה שמתייחסים לחוזי חכירה מהוונים למגורים ותעשייה.

 

המניע לשינוי ולצורך ברפורמה נובע בין היתר מאי שביעות רצון האזרחים בלשון המעטה מהתנהלותו של ממ"י והצורך בקיומה של מערכת יעילה שתאפשר בין השאר, הקטנת "החיכוך" בין המנהל לאזרח, והתרכזות המינהל בתפקידו העיקרי: פיתוח ושיווק מהיר ורחב של קרקע למטרות מגורים.

 

להודעה נוספת של הדובר בנושא - לחצו כאן
לפרטים נוספים ולהרשמה - לחצו כאן
סרטוני קיבוצים
סיפורי קיבוצים
עיתונות קיבוצית
חדש באתר הקיבוצים
מטה התנועה
מסמכים אחרונים
ארועים קרובים