יש חשמל באוויר - עידכונים מאגף הכלכלה

יש חשמל באויר

אביב לשם, דובר התנועה הקיבוצית - 30.11.2009

 

איתמר שוויקה

עדכוני כלכלה על פיצויים לקיבוצים, שדרוג מערכת חשמל, שוק החשמל הסולארי, ומשכנתא לבנייה בקיבוץ

 

"למרות השעיית היטל הבצורת עד אמצע אפריל 2010 אנו ממליצים להתקין מוני מדידת מים בבתי החברים", כותב איתמר שוויקה (ברקאי) מאגף הכלכלה, במנשר החודשי שמוציא האגף לרכזי משק בקיבוצים. ההסבר להמלצה הוא, "שהמנייה הביתית מאפשרת שליטה על נתוני צריכה ועל היכולת לחסוך במים. מניסיוננו, בקיבוצים שהותקנו מדיי מים בבתי החברים ירדה צריכת המים הביתית בכ-30%".

 

בנושא תקבול כספי בגין קיצוצי מים מרצון, מרענן איתמר עבורנו את הזיכרון: בחודש ספטמבר 2009 אמור היה להתקבל בחשבונות החקלאים, אשר קיצצו את מכסת המים שלהם מרצון, תוספת של 30% לסכום שנקבע כפיצוי על קיצוץ קצבת המים, זאת לאחר שנבדק המשק ונמצא שלא חרג מהמכסה. לצערנו העברת הכספים נעשית לאט מאוד ועד היום רק 50% מהחקלאים קיבלו את כספם. אנו ממליצים בחום להתקשר ישירות למיכאל גל האחראי על העברת הכספים מטעם רשות המסים לסלולארי: 050-6209604 ולוודא את העברת הסכום.

 

חשמל - לנצל הארכת הזמן

 

הצלחנו לקבל הארכת זמן למתן תשובה להצטרפות למתווה לקבל רישיון חלוקה והספקה. הארכת הזמן אינה חד-משמעית ואורכה הוא שלושה חודשים לאחר פרסום המתווה לכניסת חברת חשמל לקיבוצים. לפי הערכות ייקח לרשות החשמל כ-5 חודשים לסיים משא-ומתן מול חברת חשמל, דהינו הזמן שעומד לרשותנו הוא בערך 8 חודשים.

 

בזמן הזה אנו ממליצים לקיבוצים לבצע סקר חשמל וללמוד את המערכת. כמו כן, לבצע הערכת עלויות לשיפור רשת החשמל לפי "חוק החשמל". רצוי מאוד לבדוק את העלויות לפי דרגות שדרוג הרשת- מהרמה הנמוכה ביותר שיכולה להביא לרישיון חלוקה והספקה, ועד לרמה הגבוהה ביותר לשדרוג הרשת. מכיוון שאנו נמצאים עדיין במשא ומתן מול רשות החשמל ומנסים לשפר את תנאי המתווה, אנו מבקשים לא להגיש בשלב זה בקשות לרשות החשמל ולהמתין עד סיום המשא ומתן. קיבוצים שמעוניינים להישאר "מחלקי חשמל היסטוריים", ולהמשיך ולחלק חשמל כפי שהם מחלקים היום, מתבקשים כבר עכשיו להצטייד בחוות דעת משפטית התומכת בבקשתם.

 

הזדמנות: חשמל סולארי

 

נושא הפקת חשמל סולארי תופס תאוצה בעקבות ירידת מחירי הפאנלים והציוד, ואטרקטיביות העסקות. בשטח פועלות עשרות חברות בתחום החשמל הסולרי, חלקן ראויות וחלקן לא. מכיוון שמספר רב של קיבוצים פונים אלינו בנושא זה יצרנו קשר עם משה רוגל מארגון "משקי עמק יזרעאל" שעשה עבודה ובנה מתווה להקמת מתקנים סולריים בקיבוצים. אנו ממליצים בחום ללכת על יזום הקמת תחנה סולרית ולא על השכרת שטח. התנאים בשוק השתנו והתשואה להשקעה וזמן החזר ההשקעה הרבה יותר טובים ממה שהיה בתחילת הדרך. ההתקשרות עם גורם חיצוני ל-20 שנה מגביל מאוד מבחינת שינויים שעשויים להיות בקיבוצים. קיבוצים שעדיין לא קיבלו החלטה ושמעוניינים להקים תחנות סולריות מוזמנים להתקשר למשה רוגל 04-6544844 כדי לקבל מידע.

 

כמו כן, הקרן התנועתית - ק.מ.ע. - מעמידה ערבויות לטובת קיבוצים המעוניינים באשראי להקמת התחנות.

 

משכנתא לבנייה בקיבוץ

 

נמשך משא ומתן של נציגי התנועה עם משרד השיכון בנושא משכנתאות לחברי קיבוץ חדשים. להצלחת המהלך חשיבות גדולה לקיבוצים, ובעיקר - למאות משפחות שהצטרפו כחברים בשנתיים האחרונות. העיכוב בהשלמת המהלך הוא התנגדות נציגי התנועה למערכת ערבויות - שעבוד שוטף כללי (שש"כ) - אותו נדרש הקיבוץ לספק בעסקה. "ביקשנו להיפגש עם נציגי החשב הכללי במשרד האוצר כדי לנסות ולשנות את מערכת הערבויות. בפגישה שהתקיימה הבינו נציגי האוצר את הבעייתיות בשעבוד, ובסיכומה הוחלט שבאחריות נציגי התנועה להעביר לחשב הכללי הצעה למערכת ערבויות על המשכנתא, הצעה שתהה מוסכמת על משרד השיכון. אני מקווה שתוך זמן קצר נגיע להסכמה, ונוכל לפרסם את הנוהל החדש לקבלת משכנתא אישית לבנייה בתוך הקיבוץ.

 

סרטוני קיבוצים
סיפורי קיבוצים
עיתונות קיבוצית
חדש באתר הקיבוצים
מטה התנועה
מסמכים אחרונים
ארועים קרובים