התנועה הקיבוצית מקימה מאגר נתונים בו יבדקו קיבוצים על שותפים עסקיים טרם התקשרות עמם

התנועה הקיבוצית מקימה מאגר נתונים בו יבדקו קיבוצים על שותפים עסקיים טרם התקשרות עמם

אביב לשם, דובר התנועה הקיבוצית - 26.11.2009

 

רו"ח עומר ברנע

הזרז: מספר קיבוצים שנפגעו לאחרונה על ידי יזמים

 

האגף הכלכלי במטה התנועה הקיבוצית מקים מאגר נתונים דיסקרטי עבור קיבוצים, באמצעותו יוכלו קיבוצים לבדוק טרם התקשרות עסקית על גורמים-אנשים פרטיים, אגודות או חברות.

 

שיטת הפעולה: באמצעות מאגר המידע יוכלו קיבוצים שיבקשו להשתתף במיזם להעביר שמות של שותפים ושל גורמים עמם התקשרו לביצוע של עבודות והקמה של פעילויות. בעזרת המאגר יוכל כל קיבוץ להשיג מידע או חוות דעת על אדם או חברה לפני התקשרות עסקית, זאת על ידי חיבור עם קיבוץ אחר שכבר היה בקשרי עסקיים עם אותו גורם או חברה עסקית.

 

"מטרת המאגר החדש תהיה היא להגן על קיבוצים", מסביר רו"ח עומר ברנע, איש אגף הכלכלה. "מרבית ההתקשרויות בשנים האחרונות עשו טוב לקיבוצים. אולם בחלק קטן מאותן התקשרויות הקיבוץ נפגע, ואת זה אנחנו מבקשים למנוע.

 

זרז להקמת המאגר הם מספר מקרים שאירעו לאחרונה בהם נפגעו קיבוצים מיזמים עסקיים. בדיקת השותפים טרם ביצוע ההתקשרות הייתה עשויה למנוע מהקיבוץ נזקים, הסביר רו"ח ברנע למנהלי עסקים, רכזי משק ומנהלי קהילה בקיבוצים, במכתב ששיגר אליהם השבוע.

 

דוגמאות: קיבוץ בצפון, שבבעלותו מפעל לייצור מוצרי צריכה מפלסטיק שנכווה על ידי יזם פרטי. הפגיעה עשויה להיות באי-קיום התחייבויות, באיחור תשלומי או מועדי פירעון. או מספר קיבוצים שנכוו על ידי יזמי בנייה, נדל"ן: עיכובים בעבודה, אי עמידה בלוחות זמנים, בהתחייבויות כספיות, חוסר הוגנות עסקית.

 

ברחבי התנועה הקיבוצית 330 מפעלי תעשייה. בעשור האחרון נפתחו במגזר הקיבוצי כ-2,300 עסקים קטנים בבעלות הקיבוץ. היקף הכנסות המגזר הקיבוצי הסתכם בשנת 2008 בכ-37 מיליארד ₪.

 

לאגף הכלכלה
סרטוני קיבוצים
סיפורי קיבוצים
עיתונות קיבוצית
חדש באתר הקיבוצים
מטה התנועה
מסמכים אחרונים
ארועים קרובים