צוות ההיגוי התנועתי ביקר בעמיעד
נייד: 050-7677913, פקס: 03-6951195, dover@tkz.co.il

צוות ההיגוי ביקר בעמיעד

אביב לשם, דובר התנועה הקיבוצית - 17.11.2009

  

ביקור צוות היגוי תנועתי בקיבוץ עמיעד כלל מפגש ושיחה עם הנהלת הקיבוץ וועדותיו, וסקירת מצב הקיבוץ במשק ובקהילה. נדבך נוסף בביקור היה שיחה על החלטת עמיעד לשלם מס תנועה חלקי בלבד.

 

הצוות התנועתי כלל את מזכיר התנועה - ולוולה, המנכ"ל - מרקי לוי, מלווי קיבוצי גליל עליון - אורי הדרי ועמרם לוטן, מנהל אגף מלווי קיבוצים - עמרי כנען, ומנהל מטה צמיחה דמוגרפית - איציק שפרן.

 

בקבוץ עמיעד, שמתנהל בשנים האחרונות כקיבוץ מתחדש, מתגוררים כ-500 תושבים, מהם כ-200 חברים. עמיעד נוסד על ידי פלמחניקים. בתחילה נקרא היישוב ג’וּב-יוּסֶף, מתוך אמונה ערבית כי זה המקום שבו הושלך יוסף לבור. במקום קיים חאן עתיק מימי הצלבנים, שהוכרז כשטח סגור של רשות העתיקות והכניסה אליו אסורה.

 

פרנסתו של הקיבוץ נשענת על ענפים חקלאיים, תיירות, יזמויות עסקיות ותעשיה.בנוסף יש בעמיעד מערכת חינוך גדולה, הפתוחה גם לילדי הסביבה.

 

אסנת שבתאי, חברת הקיבוץ היא מנהלת הקהילה מאז חודש אוגוסט. סקירתה כללה הסבר על מאמצי צמיחה דמוגרפית - זו, מקווים בעמיעד, תיעשה בעזרת הרחבה קהילתית, שכונה פנימית לקליטת בנים, וכצעד משלים - מסלול פנימי של יצירת הסכמות חברתיות בין החברים למצטרפים החדשים. באשר לתשלום מס השתתפות בתנועה הסבירה שהחלטת הקיבוץ על תשלום חלקי לתנועה, נובע בעיקר עקב קושי תזרימי. החלטה זו תועלה לדיון מחדש, ותיעשה תוך לימוד מחודש של צרכי הקיבוץ את תמיכת התנועה.

 

מס השתתפות

 

ולוולה פתח את דבריו באמירה שקיבוץ רשאי להחליט לעצמו שהוא אינו חבר בתנועה, ואינו משלם מסים, אך אינו יכול להחליט שאינו משלם מסים, ולהמשיך ליהנות מפירות עבודת מזכירות ומחלקות התנועה עבורו. להמחשת דבריו פירט את מגוון מהלכי התנועה לטובת האינטרס הקיבוצי - מאבק להכנסת הקיבוצים לרפורמת המינהל, מאבק לחוזי חכירה לדורות לקיבוצים, שמירת מחירי מים סבירים לחקלאות, משכנתא לבנייה בשטח הקיבוץ, מימון לתשתיות פיזיות בקיבוץ, הובלת עסקת תנובה, מאבק למיגון יישובי עוטף עזה, עמידה על אינטרס הקיבוצים ב"חוק החלב" ומכסות הפטם, ליווי בנים בזמן השירות בצה"ל, שנת שרות, ליווי תחומי בריאות ורווחה בקיבוצים, מתן מענה משפטי לממלאי תפקידים בקיבוצים, לחברים וליווי מקצועי של מהלכי צמיחה דמוגרפית בקיבוצים.

 

סרטוני קיבוצים
סיפורי קיבוצים
עיתונות קיבוצית
חדש באתר הקיבוצים
מטה התנועה
מסמכים אחרונים
ארועים קרובים