נכנסים לתלם - 90% מבוגרי תכנית תל'מ מוצאים עבודה בסיום התכנית
נייד: 050-7677913, פקס: 03-6951195, dover@tkz.co.il

נכנסים לתלם

אביב לשם, דובר התנועה הקיבוצית - 9.11.2009

 

90% מבוגרי תכנית תל"מ מוצאים עבודה בסיום התכנית

 

תכנית תל"מ, במסגרתה שוהים צעירים בני העדה האתיופית בקיבוצים, עובדים, לומדים מקצוע או משלימים תעודת בגרות, תקיים בסוף השבוע, בנווה שלום, סמינר שנתי בהשתתפות 80 חניכיה השנה, ומקשריה בחמישה עשר הקיבוצים השותפים לתכנית. מאחורי תוכנית תל"מ עומדים שלושה שותפים עיקריים - הקרן לידידות בראשות הרב יחיאל אקשטיין, המשרד לקליטת עליה והתנועה הקיבוצית. אליהם חברו קרנות נוספות. תכנית תל"מ, מסביר עמי רוניס (נען), מבטאת את רצון התנועה הקיבוצית למעורבות בחברה הישראלית.

 

לקראת ההתכנסות מפרסמים עמי, ושותפתו להובלת התכנית, ניבה אשכנזי (מעגן מיכאל), נתונים המעידים על הצלחת התוכנית לסייע לצעירים יוצאי אתיופיה, שלא הצליחו עד היום, במסגרת לימודים, בצבא ובשוק התעסוקה, להשתלב בחברה הישראלית כאנשים עצמאיים, המפרנסים עצמם בכבוד.

 

אור בקצה המנהרה

 

מאיסוף הנתונים עולה כי בקרב 800 בוגרי התכנית, תשעה מתוך עשרה בוגרי התכנית (90%) מצאו עבודה והם מתפרנסים ממנה. בהקשר לכך מציין רוניס, כי לפני שילובם בתכנית ובקיבוץ רובם היו מובטלים במשך תקופות ארוכות ולא ראו את "האור בקצה המנהרה". עוד נתון שמעיד על הצלחה, 10% מבין הבוגרים פונים ללימודי המשך באקדמיה אחרי שהשלימו בגרות במסגרת תל"מ.

 

בקיבוצים נשארים מדי שנה בממוצע 20 חניכים לתקופת שהות נוספת, והיתר חוזרים לגור בעיר. "אנו רואים מחויבות רבה וחשיבות להמשך הקשר גם לאחר סיום השלב הרשמי בתכנית ומשום כך צירפנו לצוות לפני כשנה את ברקו סמואל, שעלה בעצמו מאתיופיה ואחראי על ליווי בוגרי התכנית עם חזרתם לעיר בסיום התוכנית.

 

תחושת שייכות

 

במסגרת תל"מ, מסביר רוניס, שוהים, עובדים ולומדים החניכים 15 חודשים בקיבוץ. בתקופה הזאת הם מקבלים כלים מעשיים לניהול חיים עצמאיים - עבודה לאורך זמן, לימודי תעודה למקצוע, סדנאות של "כישורי חיים", טיולים ברחבי הארץ והתנסות בחיים עצמאיים. כל הדברים הללו יחד עם הליווי החם של המקשרים בקיבוצים מביא לחיזוק תחושת המסוגלות, לשיפור בדימוי העצמי ובתחושת השייכות לחברה הישראלית. "זו התוכנית היחידה מסוגה הפונה לפלח אוכלוסיה שעבר את המסע העצום מאתיופיה לארץ ואשר לא מצליח להתנהל עצמאית. במסגרת התוכנית ניתנת להם מעטפת מלאה באמצעות עבודה בשכר, לימודים, מגורים, כלכלה, כביסה ויחס אישי חם ממקשרי התכנית בקיבוץ.

 

מטרת ההתכנסות בסוף השבוע, מעבר למפגש החברתי, מסביר רוניס, היא להביא את החניכים לידיעה והבנה - שעל אף כל המעטפת שמעניקה תכנית תל"מ רק החניך בעצמו יכול להוביל את חייו כך שיהיו משמעותיים לו עצמו, באמצעות פרנסה ראויה, חינוך לילדים ותחושת שייכות לחברה בישראל. לשם כך עליו לנצל עד תום את התקופה בתל"מ.

 

לאתר תל"מ - לחצו כאן
סרטוני קיבוצים
סיפורי קיבוצים
עיתונות קיבוצית
חדש באתר הקיבוצים
מטה התנועה
מסמכים אחרונים
ארועים קרובים