כנס ראשון על התמודדות קיבוץ עם אלימות מינית בתוכו

כנס ראשון על התמודדות קיבוץ עם אלימות מינית בתוכו

אביב לשם, דובר התנועה הקיבוצית - 3.11.2009

  

ד"ר סמדר סיני

במלאת 12 שנים לחקיקת החוק למניעת הטרדה מינית תקיים התנועה הקיבוצית כנס ראשון מסוגו שיעסוק בהתמודדות קבוץ עם אלימות מינית בתוכו. אורחת הכנס היא ד"ר אורית קמיר, חוקרת ומרצה למשפט ומגדר, אשר השתתפה בניסוח החוק ומלווה אותו מאז.

 

בכנס (יום רביעי ה-18.11.09 בבית התנועה בתל-אביב) תיחשף פעילותן של ממונות מניעת הטרדה מינית בקבוץ, פרויקט שהחל באוקטובר 2007 ובמסגרתו הוכשרו עד כה 175 נשים מ- 145 קיבוצים. שותפה לפרויקט הרשות למעמד האישה במשרד ראש הממשלה, שהגדירה אותו "ייחודי וחלוצי", כמה מועצות אזוריות, איגוד מרכזי סיוע לנפגעי תקיפה מינית, ועו"ד יעקב אברהמי מהמחלקה המשפטית של התנועה.

 

עדויות מהשטח

 

בכנס גם תיחשף עדותה של בת קבוץ אשר עברה אלימות מינית בקבוץ, התמודדותה ובחירתה להמשיך לחיות בו כחברה.

 

ד"ר סמדר סיני (עין-גב), מנהלת היחידה לקידום נשים הסבירה שבכנס יושם דגש על הסברה וכלים להתמודדות נכונה של קהילה. "כלי אחד הוא החלטה על מינוי חברה ממונה, כזו שעברה הכשרה מקצועית, מודעת לנושא על היבטיו, שתפקידה לעסוק בחיבור עם גורמי רווחה ואכיפה במידת הצורך". בכנס, היא מגלה, נציג מקרים שהתרחשו בקיבוצים - ברעם ועין-גדי בהם נדרשה התערבות של ממונה.

 

שני קורסים עתידים להיפתח עד סוף השנה. הממונות נפגשות כקבוצות עמיתים באזורים להחלפת מידע וכקבוצת תמיכה. אני מזמינה מנהלי קהילה, מנהלות הרווחה, אנשי חינוך, הורים, מכיוון שאלימות מינית חוצה את החברה בכל הגילאים.

 

סרטוני קיבוצים
סיפורי קיבוצים
עיתונות קיבוצית
חדש באתר הקיבוצים
מטה התנועה
מסמכים אחרונים
ארועים קרובים