השליחות של מייקל - מייקל לניר עוסק מטעם התנועה בחיבור, סיוע ועזרה הדדית בין קיבוצים

השליחות של מייקל

אביב לשם, דובר התנועה הקיבוצית - 2.11.2009

 

מייקל לניר

מייקל לניר עוסק מטעם התנועה בחיבור, סיוע ועזרה הדדית בין קיבוצים. אנו פותחים צוהר לפעילותו, ואתם מוזמנים להצטרף

 

לפני שמונה חודשים הזמין אליו ולוולה, מזכיר התנועה, את מייקל לניר וביקש ממנו להוביל משימה תנועתית אותה ביקש להוציא לפועל - שיתופי פעולה ועזרה הדדית בין קיבוצים. מייקל (כפר רופין), שכבר יצא לפנסיה, נעתר לפנייה ונכנס לתפקיד במרץ האופייני לו (בחצי משרה) כחלק מאגף רכזים-מלווי קיבוצים.

 

כעת, לאחר ש'הבשילו' לכדי מימוש כמה חיבורים בין קיבוצים הוא מוכן לפתוח צוהר לפעילותו, בציפייה שהפרסום יביא עמו הצעות של חברים וקיבוצים שירתמו ויאפשרו את הרחבת התכנית.

 

מאיפה מתחילים, את מי מחברים?

"התחלתי בלימוד מודל שהפעיל תנועת הקיבוץ הדתי בין קיבוציה, ביררתי תחומים בהם יכול קיבוץ לעזור לקיבוץ אחר, מיפיתי רשימת צרכים וסימנתי מפת שיתופי פעולה אפשריים אצלנו. חשתי כמה הנושא רגיש, כמה חשובה דיסקרטיות (גם למסייעים וגם למסתייעים) ושמירה על כבוד הקיבוצים. מכאן שלפני כל כניסה לשת"פ בין שני קיבוצים אני מקיים שיחה נפרדת עם מזכירות כל קיבוץ - מסייע ומסתייע, אחר כל שיחה משותפת, ומתקבלת החלטה אם להיכנס לתכנית.

 

כאשר נכנסתי לעומק למידת הנושא הבנתי שנדרש שינוי בטרמינולוגיה. לא עוד שימוש במילים 'קיבוץ מאמץ קיבוץ', 'תומך ונתמך', 'חזק-חלש'. המוטו שלנו הוא יצירת שיתופי פעולה. כולם נתרמים משיתופי פעולה. מכאן גם ההחלטה לשמור על דיסקרטיות ועל כבודם של הקיבוצים השותפים בתכנית, שחלקם שמתייחסים לפועלם ועזרתם כ"מתן בסתר".

 

מה הנחה אותך בבחירת הקיבוצים?

בשנה הראשונה שמנו דגש על שיתופי פעולה בשני אזורים - 'עמק המעיינות' (בקעת בית שאן), בו ריכוז של קיבוצים ותיקים במשבר, ו'עוטף עזה' מכיוון שהתחלת עבודתי הייתה לאחר 'עופרת יצוקה' וניכר היה צורך לשדרג את הסולידריות בין הקיבוצים. בבחירת הקיבוצים ובקשר שוטף מסייעים לי המלווים האזוריים. ב'עמק המעיינות' התחלנו עם שני קיבוצים כתכנית 'פיילוט' בתיאום עם המועצה האזורית, תוך חלוקת גזרות פעולה בסיוע. לשניים אלה רתמתי כמסייעים שישה קיבוצים מאזורים עמק חרוד, מעיינות ועמק הירדן. לאחר פגישות בין המזכירויות ומיפוי צרכים החלטנו ששיתופי הפעולה יתבטאו בשיפוצי בתים לצעירים, עזרה בהחזקת גינון ונוי, וכעת התנועה בודקת גם הכנסת גרעין של בוגרי הנוער העובד והלומד כאמצעי חיזוק והרחבת אוכלוסייה צעירה.

 

בגזרה דרומית - 'פיילוט' בשלושה קיבוצים באזור עוטף עזה - באחד מהם החל שיתוף פעולה בצד הקהילתי, פעילות תרבות משותפת, עזרה בהחזקת גינון ונוי, חינוך והדרכה במהלכי צמיחה דמוגרפית. גם כאן מדגיש מייקל, מדובר ב"פיילוט" שיורחב לקיבוצים ואזורים נוספים בהתאם למידת ההצלחה. ניצני שת"פ מתחילים בימים אלה באמצעותנו גם בין שני קיבוצים בגליל מערבי.

 

במובן מסוים פעילותך היא הליכה נגד הזרם. מה מידת ההיענות לפניותיך ?

אני מוצא בקיבוצים אליהם אני פונה הרבה עזרה והתנדבות קיימת, וזה לא מתחלק לפי קיבוץ שיתופי או מתחדש. ישנם קיבוצים בהם קל יותר לקבל תמיכה מערכתית והצטרפות למהלך, באחרים ההצטרפות מתעכבת. למדתי שבקרב אוכלוסיית ה'ותיקים', לפני או בגיל פנסיה קיים פוטנציאל אדיר של יכולות עזרה.

 

יש כוונה להרחיב את התכנית?

כן. בתוך כמה חודשים נבדוק התקדמות בשני האזורים ובהתאם לכך נפעל. אני מצפה לפניות נוספות, הן מצד קיבוצים אך לא פחות- מצדם של חברים שמוכנים להצטרף למהלך התנועתי ולהירתם עבור קיבוצים שזקוקים לעזרה בתחום כלשהו.

 

סרטוני קיבוצים
סיפורי קיבוצים
עיתונות קיבוצית
חדש באתר הקיבוצים
מטה התנועה
מסמכים אחרונים
ארועים קרובים