חזרה לשנות ה-70' העליזות? קיבוצים חוזרים לקחת מתנדבים מחו"ל

חזרה לשנות ה-70' העליזות? קיבוצים חוזרים לקחת מתנדבים מחו"ל

אביב לשם, דובר התנועה הקיבוצית - 21.10.2009

 

המתנדבים הראשונים

ביקוש גדול הביא את התנועה הקיבוצית למהלך הוספת קיבוצים לתכנית מתנדבי חו"ל: הראשונים להצטרף - רעים (נגב) ואלמוג (בקעה), בתקווה לסכם בקרוב בחיוב עם שלושה קיבוצים נוספים

 

האם חוזר תור הזהב של מתנדבי חו"ל לקיבוצים? מוקדם לדעת, אולם לאחר שנים שאופיינו בעזיבת קיבוצים את התכנית, ולאור ביקוש הולך וגדל של מתנדבים מחו"ל לבוא ולהתנדב בישראל מדווחת התנועה הקיבוצית על הצטרפות מחודשת של קיבוצים לתכנית.

ל-25 קיבוצים שלוקחים ומארחים מתנדבים החליטו להצטרף שניים נוספים - רעים ואלמוג, עם שלושה קיבוצים נוספים עומדת התנועה הקיבוצית לפני סיכום חיובי.

 

תכנית מתנדבי חו"ל לקיבוצים פועלת כבר ארבעה עשורים. בשיאה השתתפו בה למעלה ממאה קיבוצים. מהותה - צעירים ממדינות העולם שבאים למספר חודשי שהות ועבודה בקיבוץ, מכירים את ישראל, מטיילים בה וחווים צד נוסף של ישראל, לא זה הנשקף בדרך כלל להם ממסכי ה-cnn. עם חזרתם לארצם הופכים רבים מהמתנדבים ל"שגרירי הסברה" של ישראל בארצם.

 

הסיבה להרחבת התכנית היא ביקוש גדול לבוא ולהתנדב בקיבוץ, ביקוש הגדול מיכולת הקיבוצים בתכנית להכיל, מה שיצר רשימות המתנה ותסכול בקרב הממתינים.

 

צירוף קיבוצים חדשים חייב שינוי חשיבה והתאמה למציאות הקיבוצית של 2009, וזה מתבטא בכך שהמצטרפים החדשים לוקחים 4-6 מתנדבים ולא כמות של 20 ומעלה כמו שהיה בעבר, הם מציעים למתנדבים מקומות עבודה גם בתחומים כמו סיעוד, חינוך בלתי פורמאלי או גננות ובישול, ומגורים בקרוואן.

 

לקיבוץ רעים נשלחו מתנדבים מדרום קוריאה. באלמוג מארצות סקנדינביה.

 

איה שגיא, מנהלת מחלקת מתנדבי חו"ל לקיבוצים: מראשית 2009 נקלטו 880 מתנדבים בקיבוצים. הכמות הגדולה היא מארה"ב-117, אחריה דרום קוריאה-77, אנגליה-77, גרמניה-63 ודרום אפריקה-59. קיבוצים שמעונינים להצטרף מוזמנים ליצור קשר עם איה במייל aya@volunteer.co.il

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

סרטוני קיבוצים
סיפורי קיבוצים
עיתונות קיבוצית
חדש באתר הקיבוצים
מטה התנועה
מסמכים אחרונים
ארועים קרובים