נוקי ויואב על הקו - מח' הביטחון של התק'צ עורכת מסע הסברה בקרב מועמדים לגיוס

נוקי ויואב על הקו

אביב לשם, דובר התנועה הקיבוצית - 19.10.2009

 

נוקי ויואב

"גיוס נובמבר", הגיוס המרכזי לצה"ל ובתוכו גם רוב מחזור בני קיבוצים, מחזור שנאמד בכ-3,000 בנים ובנות. מחלקת הביטחון התנועתית, שאמונה על הכנה ומתן מידע לקראת גיוס וליווי בעת השירות הצבאי עוסקת בימים של "ערב הגיוס" במהלכי התערבות, עקב מה שהם מגדירים כ"פער בלתי נמנע לעיתים בין הרצוי למצוי - בין רצון המלש"בים (מועמדים לשירות ביטחון) לשרת ביחידות לבין השיבוץ בפועל, שנעשה על פי צרכי הצבא.

 

בין צה"ל למלש"ב

 

'הביטחוניבטים', יואב מרגלית (נצר סרני) ונוקי גולדפישר (קבוצת שילר), מסבירים זאת ב"כורח המציאות שעומד לעיתים בניגוד לרצונם וציפייתם של המתגייסים, מתח שגורם באופן טבעי לעיתים להתמרמרות ולכעס על הצבא, ששיקוליו לא תמיד עומדים בקנה אחד עם של המתגייס". "ערב גיוס נובמבר", מקבלים השניים פניות דחופות מצד מועמדים לגיוס או הוריהם, שמבקשים את התערבותם מול גורמים רלוונטיים בצה"ל בציפייה שבכך תשתנה הגזירה, והבן או הבת יגיעו ליחידה בה הם חפצים יותר, בה יממשו עצמם טוב יותר או ישרתו בחדווה גדולה יותר.

 

ברמת כלל צה"ל הם שמחים לבשר שנתוני צה"ל לקראת גיוס נובמבר מראים שבגיוס הקרוב צפוי עודף ביקוש על פני הצרכים, זאת אומרת יותר מתגייסים מאשר מקום ביחידות הקרביות. לכאורה "צרה טובה", מסביר יואב מרגלית, אלא שלמעשה הצבא אינו יכול לגייס את כל המיועדים לגיוס בנובמבר וחלקם נדחו בעל כורחם לגיוס מרץ 2010. עדכון נוסף הוא שבמסגרת קשר שנרקם בין הצבא לבתי הספר החלו היחידות לשלוח לבתי הספר מכתבי תודה והערכה על המתגייסים שמגיעים לשורותיהם. זה מהלך חשוב, בו מראה צה"ל את הערכתו למנהלים ולמחנכים על פעילות להגברת מוטיבציה לגיוס.

 

לאתר מחלקת הביטחון - לחצו כאן

 

סרטוני קיבוצים
סיפורי קיבוצים
עיתונות קיבוצית
חדש באתר הקיבוצים
מטה התנועה
מסמכים אחרונים
ארועים קרובים