אור גדול - זאב (ולוולה) שור ביקר בכישורית, כפר לאנשים עם צרכים מיוחדים, הצמוד לכישור, קיבוץ מתחדש

אור גדול

אביב לשם, דובר התנועה הקיבוצית - 12.10.2009
ולוולה ויהודה ענתבי בכישורית

כישורית, צמוד לקיבוץ כישור, הוא משהו אחר לגמרי: קהילה ייחודית בישראל ובעולם, שמעניקה כבר למעלה מעשור, בית, תעסוקה וכבוד עצמי, תוך שימוש בערכי קיבוץ וקהילה לאנשים עם צרכים מיוחדים - החל ממחלות נפש, דרך אוטיזם וכלה בפיגור שכלי.

 

בשבוע שעבר ביקר במקום מזכיר התנועה, זאב (ולוולה) שור, למפגש היכרות עם מנהלי כישורית, שוקי לוינגר, יהודה ענתבי, יעל שילה וזהרה ענתבי. לצד קהילת כישורית נרקמה מחדש קהילת קיבוץ "כישור", שקיבל מרשם האגודות השיתופיות כבר ב-2006 סיווג של קיבוץ מתחדש, וכעת לאחר שננטש בעבר מספר פעמים חווה תחייה מחודשת עם הצטרפותם במדורג של 67 חברים שעתידים להקים את ביתם בשטח הקיבוץ, מרביתם הורים של חברים בכישורית, המבקשים להתגורר כקהילה קיבוצית סמוך לילדיהם.

 

בסיור שערכנו במקום הסבירו לוינגר וענתבי ש-150 חברי כישורית עובדים בענפי תעשייה (מפעל צעצועי עץ) וחקלאות זעירה (דיר עיזים, כרם, לול) ומגלים איך להגדיר את עצמם לפי יכולותיהם ולא דרך מחלתם. בהתאם לעקרונות הקיבוץ, כל אחד תורם לפי יכולתו ומקבל לפי צרכיו. וכיאה לקיבוץ - גם אסיפות חברים בתדירות קבועה, בהן דנים על מנהגים ונוהגים בקהילה, חופשות, חלוקת תקציבים והקצאת משאבים ותפקוד ועדות (בין היתר, תרבות, יחסי אנוש וחגים).

 

בסיום הסיור לא הסתיר ולוולה את התרגשותו מהמקום. "קהילת כישורית היא יצירה מקסימה וערכית" אמר למנהלים, "אתם עושים עבודת קודש, שיש בה שילוב של מקצועיות עם נשמה גדולה ואהבה לחברים. אשמח לסייע לכם מול גורמי מדינה לפתח את קיבוץ כישור להעצמת שתי הקהילות". בהתייחסו למחלוקת המשפטית שקיימת בין כישור לקיבוץ כפר מסריק בעניין עיבוד קרקעות חקלאיות אמר כי חשוב לפתוח ערוץ הידברות מחודש בנושא, במטרה להגיע להבנות ופשרה שתהא מקובלת על הצדדים.

 

סרטוני קיבוצים
סיפורי קיבוצים
עיתונות קיבוצית
חדש באתר הקיבוצים
מטה התנועה
מסמכים אחרונים
ארועים קרובים