טובת ההנמקה מול חובת ההנמקה בפסק בוררות - מתוך יום העיון של המוסד לבוררות ולגישור

טובת ההנמקה מול חובת ההנמקה

אביב לשם, דובר התנועה הקיבוצית - 15.9.2009

 

יוסי חלבי

ביום עיון שהתקיים בבית התנועה הקיבוצית, בהשתתפות כ-60 בוררים ומגשרים, צידד השופט בדימוס, אורי שטרוזמן, בהעדפת הנמקה בפסק בוררות.

 

שטרוזמן הסביר חשיבותה של הנמקה לפסק בכך שזו יוצרת הרגשה טובה אצל מי שיקבל את הפסק. יותר ברור למה ואיך הוחלט בפסיקה הנדונה.

 

המוסד לבוררות וגישור בקיבוצים יוצא כנגד יוזמת עורכי דין שמייעצים לקיבוצים להשמיט מתקנון קיבוצם חובת בוררות בין קיבוץ לחבר בעת מחלוקת בין הצדדים.

 

המשפטן יוסי חלבי, מנהל המוסד מדגיש את טובת חבר הקיבוץ "הפשוט". להגנתו נדרש קיום סעיף 113 ב' בתקנון הקיבוץ, שקובע חובת בוררות בין חבר לקיבוץ בעת מחלוקת.

 

לצערנו, חלק גדול מהקיבוצים, בעצת עורכי דינם, משמיטים מהתקנון את חובת הבוררות, מה שפוגע לדעתנו בחבר "הפשוט", בדרך למיצוי הדין בקיבוץ, הסביר חלבי, והוסיף "ההליך המומלץ לפתרון מחלוקת בתוך הקיבוץ הוא גישור, ובמידה ועדיין אין הסכמה, לקיים בוררות. זה עדיף על פנייה למציאת פתרון בבית משפט, משום שפסיקת בית משפט במקרים רבים לא נותנת פתרון מתאים לאורך חיים ייחודי כמו קיבוץ".

 

חלבי תמך דבריו בנתוני שנת 2009 בה טופלו עד כה כ-65 פניות לבוררות או גישור, ומפילוח הפניות - קיימת עליה במספר הגישורים, שבהם שני הצדדים מגיעים יחד לפתרון הסכסוך, לעומת בוררויות שבהן צוות בוררים פוסק את דברו.

 

לאתר המוסד לבוררות ולגישור
סרטוני קיבוצים
סיפורי קיבוצים
עיתונות קיבוצית
חדש באתר הקיבוצים
מטה התנועה
מסמכים אחרונים
ארועים קרובים