בעמק וברמה - דיווחי ביקורים בכפר חרוב וביפעת

בעמק וברמה

אביב לשם, דובר התנועה הקיבוצית - 14.9.2009

אמנון צורף

דיווחי ביקורים בקיבוצים יפעת וכפר חרוב

 

קיבוץ כפר חרוב נוסד ב-1973 על ידי גרעיני תנועת הצופים מארצות הברית ומברזיל, וחברי השלמות. נקרא על שמו של כפר ערבי שהיה במקום- כפר חרב, שכנקרא נקרא של שמו של יישוב מתקופת התלמוד- חרובא. את הקיבוץ ביקר צוות שכלל את מרקי לוי, מנכ"ל התנועה, עמרי כנען (מלווי קיבוצים), איתמר שוויקה מהכלכלה, תמי ענבר וערן גליק והמטה לצמיחה דמוגרפית, ומלווי קיבוצי דרום הרמה ועמקי עמק הירדן ובית שאן - מוטי קומרוב ואורי שמיר.

 

לאחר סיבוב קצר בקיבוץ ובתצפית "עמק השלום" נתנו שושי יוסף, יוסי וייס, וערן בן שך מבט נוסף על קיבוצם. אוכלוסיית כפר חרוב- מהקיבוצים החזקים ברמת הגולן- מונה 70 משפחות חברים ועוד כ-150 ילדים, חיילים וצעירים. בשנת 2005 "הרימו" שכונת הרחבה בה גרות היום 20 משפחות. מאז 2003 מתנהלים לפי מודל רשת ביטחון, מקפידים על סבסוד שירותים ומוצרים, עושים מהלכי התחדשות בדגש על המשך כקיבוץ, תהליך פנימי של בניית קהילה משותפת עם ההרחבה, חזון משותף, על הפרק התמודדות עם שאלות וניסיון מתן מענה על חסמים כמו מיקום גיאוגרפי, תעסוקה ופרנסה, בנייה. לצד אלה נערכים לקראת הגעת חברים לגיל הפנסיה.

 

קהילה אחת

 

מקורות הקהילה הן מהשכרות, מס מוניציפאלי והפרשי מס. מקורות ההכנסה של הקיבוץ מגיעים ממפעל א.ר.י לייצור מגופים ושסתומי אוויר, מחקלאות - רפת טובה, גידולי שדה ומטעים (חלקם משותפים עם מיצר), ומתיירות - שותפות בחמת גדר, צימרים מרחצאות בריאות ותצפית מרהיבה על הכנרת והרים סביב לה. ומה בראייה לעתיד - מתנהל תהליך פנימי של קליטת בני קיבוץ בשיתוף היחידה לפיתוח קהילתי מהמועצה, מתעקשים על המשך כקיבוץ, תוך שמירת שווי-משקל בין חברים, הרחבה ותושבים זמניים.

 

בדיון שהתפתח סיפר איתמר שוויקה על מספר מהלכים כלכליים שעוסקים בהם בימים אלו: משכנתאות לבניית בית בקיבוץ - נמצאים לקראת סיום משא ומתן עם משרד השיכון. מצפים שההסדר שייצא לדרך לאחר החגים. זו בשורה להרבה זוגות צעירים שהצטרפו לחברות בקיבוצים שונים בשנתיים האחרונות. בנושא חוק היטל בצורת המליץ שוויקה על מניה (שעוני מים) לכל דירה ושטחי הנוי. הוכח שזה מביא לחיסכון של 30% ומעלה בצריכה. מערכת פשוטה לגבייה. הסביר שבמסגרת מכסת המים הכוללת אין מגבלה על טיפוח הנוי הציבורי.

 

ליאת פאר

ומשם - ליפעת

 

בקיבוץ יפעת שבעמק יזרעאל אוכלוסייה של מעל 600 נפשות, מחציתם חברים, היתר ילדים, נוער וחיילים, ותושבים זמניים. בעבר היו יותר. עזבו. כעת חוזרים בנים. ראשית הקיבוץ בשנת 1954 על ידי שתי קבוצות מייסדים. אחת הגיע מגבת לאחר הפילוג בקיבוץ המאוחד, השנייה היא "קבוצת השרון" מרמת דוד.

 

צוות תנועתי ביקר ביפעת, סיור אותו ארגנו אמנון צורף וליאת פאר, מלווי קיבוצי עמק יזרעאל וגליל מערבי. צלי קופרשטיין (דגניה א', מנהל קהילה) פצח: יפעת עבר שינוי ומתנהל לפי רשת ביטחון מאז 2002, עובדים על שיוך דירות לחברים, מתקדמים עם שינוי התקנון, מצויים בשלב מתקדם של קליטת בנים ובנות לחברות מלאה לתוך הקיבוץ. בנוסף, שכונה קהילתית של 81 יחידות דיור. קצבת הפנסיה עומדת על 3000 ₪, לא כולל ביטוח לאומי לחבר, לצדה הפקדה לכיסוי גירעון אקטוארי. יש קרן לעזרה הדדית, בודקים הקמת קרן מילואים. מערכת החינוך ביפעת מסובסדת לחברים על ידי הקהילה, נהנים ממנה 100 ילדים בגיל הרך, מרביתם של תושבים או מ"בחוץ". 30 ילדים ביסודי, 32 בתיכון.

 

דורון יעקבי פרש יריעה בתחום המשקי. הבשורה היא סגירת החוב החיצוני בעוד ארבע שנים, בזכות מכירת מניות תנובה. החברים מתפרנסים משכר עבודתם, הכנסות יפעת נאספות מענפי חקלאות והשכרות, מוזיאון לראשית ההתיישבות ואולם מופעים אזורי.

 

העמק הוא מציאות

 

בדיון בין ממלאי תפקידים וחברים לנציגי התנועה עלו נושאים רבים- חברתיים וכלכליים- יכולת קיום מנגנוני ערבות הדדית והפרשת מסים, חיזוק ענפי חקלאות שמהווה מקור הכנסה עיקרי, המשך קליטת חברים לצד חיזוק האגודה השיתופית, שדרוג תשתיות, מציאת חלופה להכנסה מהשכרות לאחר קליטת חברים חדשים שעתידים לגור בדירות המושכרות כיום לתושבים, מסירת פרטים על זכאות למשכנתא שיוכלו לקבל חברים חדשים. עוד עלתה בדיון סוגיית הקצאת מים לחקלאות, שהוגדרה כבעייתית מאוד ביפעת. דווח כי נמצאים במשא ומתן עם נציבות המים ומשרד החקלאות על הגדלת המכסה ומבקשים את עזרת התנועה בנושא.

 

סרטוני קיבוצים
סיפורי קיבוצים
עיתונות קיבוצית
חדש באתר הקיבוצים
מטה התנועה
מסמכים אחרונים
ארועים קרובים