בנמל הבית - מהכנס האזורי בעמק הירדן ועמק בית שאן

בנמל הבית

אביב לשם, דובר התנועה הקיבוצית - 14.9.2009

 

35 משתתפים מקיבוצים בעמק הירדן ובעמק בית שאן השתתפו בכינוס שארגנה התנועה, באמצעות מלוויה בקיבוצי מועצות אלה - מוטי קומרוב ואורי שמיר. נותרו עדיין שני כנסים - ב-29/10 לקיבוצי משקי יהודה, והאחרון ב-2/11 לקיבוצי משקי דרום ונגב. במרכז המפגש - ולוולה - המזכיר, שעורך סבב של שמונה כנסים אזוריים בהם הוא מוסר דיווחים לממלאי תפקידים בקיבוצים על מהלכים שמקדמת התנועה לטובת קיבוצים מול משרדי ממשלה וגורמי מדינה אחרים.

 

סכום ביניים

 

בראשית דבריו, התייחס ולוולה (עין גב), למקום המפגש, מועצת עמק הירדן, גם כחבר קיבוץ ששיך למועצה וגם כמי שעמד בראשותה במשך 18 שנים. תמיד נעים לחזור הביתה, אמר, והביע תקווה שהכינרת תתמלא מחדש במים ועמה יתחזק האזור שנשנען משמעותית על תיירות וחקלאות. בהמשך דבריו סקר שורת נושאים בהם מוביל מאבקים בשם התנועה הקיבוצית - הכללת המגזר הקיבוצי ברפורמה במנהל מקרקעי ישראל, ליווי קיבוצים נגדם הוגשו מלונות על שימוש חורג בקרקע, השגת תקציב לשדרוג תשתיות פיזיות ישנות בקיבוצים, הסכם עם משרד השיכון והאוצר לקבלת משכנתא לבנייה בשטח הקיבוץ עבור מצטרפים חדשים, וקביעת פנסיית מינימום מתחייבת לתשלום לגמלאי בקיבוץ. ולוולה הסביר: מסובך היום לקבל הטבות למגזר הקיבוצי, אנחנו נאבקים עם ראש מורם ועם תחושת צדק, ולכן אני אופטימי לגביי הצלחתנו בהסברת צרכי קיבוץ וחבריו לעגן זכויותינו בקרקע.

 

איתמר שוויקה מאגף הכלכלה של התנועה פרס במצגת את חוק היטל הבצורת והשפעתו על קיבוצים. בהקשר לכך ציינו השניים כי מומלץ לקיבוצים לרכוש שעוני מדידת מים, תהיה לכך השפעה חשובה על ירידה בצריכת מים, וכתוצאה מכך חיסכון כספי לקיבוץ ולצרכן פרטי.

 

סרטוני קיבוצים
סיפורי קיבוצים
עיתונות קיבוצית
חדש באתר הקיבוצים
מטה התנועה
מסמכים אחרונים
ארועים קרובים