המוסד לבוררות וגישור מציע לקיבוצים: השאירו בתקנון חובת בוררות בין חבר לקיבוץ
יוסי חלבי

המוסד לבוררות וגישור מציע לקיבוצים: השאירו בתקנון חובת בוררות בין חבר לקיבוץ

אביב לשם, דובר התנועה הקיבוצית - 2.9.2009

ביום שני: יום עיון. בנואמים - השופט בדימוס - אורי שטרוזמן

 

יותר גישורים, פחות בוררויות

 

זוהי מגמה מסתמנת בשנה האחרונה מפילוח עבודת המוסד לבירור ובוררות, בראשות המשפטן יוסי חלבי (הסוללים). ביום שני הקרוב יקיים המוסד יום עיון למגשרים ובוררים במוסד, לצורך הכשרתם בנושאים אקטואליים. על הפרק, בדיונים והרצאות, יעמדו סוגיות קיבוציות "חמות" - שיוך דירות - מחלוקות בין שכנים ובין חבר לקיבוצו, זכויות פנסיוניות - של חברים שעברו מקיבוץ לקיבוץ, וזכויות שנצברו מעבודה או לפני השינוי בקיבוץ, וגם - חלוקה בין בני זוג פרודים או גרושים בקיבוץ המתחדש, וזכויות חברים או בנים בעלי צרכים מיוחדים.

 

סימון גבולות

 

במהלך היום יישאו דברים: יוסי חלבי, יוסי סגל - גשר, על "גבולות המגרש" של הליך הגישור, יחסי עבודה בהעדר יחסי עובד-מעביד בקיבוץ, פנל בהשתתפות: עו"ד איריס ורדי - מ"מ היועץ המשפטי של האגף לאיגוד מקצועי בהסתדרות, עו"ד יעקב אברהמי - מחלקה משפטית בתנועה הקיבוצית והנרי אלקסלסי - נציג ההתיישבות בהנהגת ההסתדרות. אחריהם ירצה השופט בדימוס אורי שטרוזמן על בעד ונגד חובת הנמקה בפסק בוררות, עו"ד יעקב דרומי על ניסוחו של פסק בוררות, ועו"ד חנן מנדל על תיקון לחוק הבוררות והשלכותיו על ניהול בוררות.

 

נקנח במספרים, מציע חלבי: מאז ראשית השנה טיפלנו ב:

65 פניות לבוררות או גישור. רובן נפתרו בהתערבות המוסד ללא הליך.

נפתחו 40 תיקים, מתוכם 12 גישורים ו-28 בוררות.

במוסד פועלים 60 בוררים ו-20 מגשרים, מתוכם 16 עורכי דין, כולם חברי קיבוץ. מקיימים דיונים לקראת הכנסת זכות ערעור לפסק בוררות, לאור השינוי בחוק.לצערנו, אומר חלבי, עדיין, חלק גדול מהקיבוצים, בעצת עורכי דינם מייעצים להשמיט מהתקנון את חובת הבוררות, מה שפוגע בחבר בדרך למיצוי הדין בקיבוץ.

 

חלבי ושותפתו במוסד, ליאת לם, ציינו שהם נערכים בימים אלה לקיום קורס הכשרת בוררים בחודשים אוקטובר נובמבר 2009.

 

לאתר המוסד לבוררות ולגישור - לחצו כאן

סרטוני קיבוצים
סיפורי קיבוצים
עיתונות קיבוצית
חדש באתר הקיבוצים
מטה התנועה
מסמכים אחרונים
ארועים קרובים