עולים לערבה - לאחר עשור, בית ראשון במולדת מתיישב בערבה

עולים לערבה

אביב לשם, דובר התנועה הקיבוצית - 25.8.2009

 

הרב יחיאל אקשטיין

לאחר הפסקה של עשור - בית ראשון במולדת חזר לערבה

 

פחות מ-3,000 תושבים מתגוררים באזור שבין צומת הערבה ועד מבואות העיר אילת. השבוע מקבל האזור חיזוק, בינלאומי, עם הגעתה של קבוצה של 25 עולים חדשים שבאו דרך תכנית "בית ראשון במולדת" - תכנית לקליטת עולים חדשים בקיבוצים שמפעילות הסוכנות היהודית והתנועה הקיבוצית. מדובר למעשה על הרחבת התכנית דרומה, לקיבוצי הערבה, וזאת לאחר עשור בו לא הופנו עולים חדשים במסגרת התכנית לאזור זה.

 

תכנית בית ראשון במולדת נוסדה בשנת 1989 בעקבות גל העלייה הגדול מברית המועצות. במשך שנות הפעלתה נערך שיתוף פעולה של התנועה הקיבוצית, הסוכנות היהודית, המשרד לקליטת עלייה ובשנים האחרונות - הקרן לידידות של הרב יחיאל אקשטיין.

 

מהות התכנית היא מתן "נחיתה רכה" לעולים בישראל - מגורים בקיבוץ, בסביבה כפרית ותומכת, מציאת מקום עבודה להורים, מסגרת חינוך לילדים, אולפן לימוד עברית.

 

ילנה קוברסקי (משאבי שדה), מנהלת התכנית מסבירה: מה שמייחד את קבוצת 25 העולים הוא היותם רווקים ורווקות דוברי אנגלית. חלקם מגיעים השבוע והיתר בתחילת ספטמבר 2009. הקבוצים המשתתפים בקליטת העולים הם יוטבתה, לוטן ויהל. הקבוצה כוללת עולים מאנגליה, מאיטליה, שוויץ, צ'ילה, מקסיקו, צרפת, הונגריה וארה"ב.

 

הפרויקט כולל הכשרה מקצועית מאורגנת מראש על ידי המשרד לקליטת העלייה והסוכנות היהודית בשיתוף עם אוניברסיטת ב"ש (קמפוס אילת) ורשת ישראטל. כל בוגרי הקורס שיעברו מבחני הסמכה בהצלחה יתקבלו לעבודה בבתי מלון של ישראטל.

 

בסיור שערך באזור מזכיר התנועה הקיבוצית, זאב (ולוולה) שור, הוא קרא לממשלה לקדם תכנית ממשלתית ארוכת טווח לחיזוק היישובים - הקמת אזורי תעשייה, תמריצים להעברת תעשייה לאזור, תכנית להגדלת מקורות תעסוקה, ודמוגרפית- עידוד התיישבות ב-12 יישובי הערבה. הקיבוצים בערבה, למעט נוה-חריף, הם קיבוצים שיתופיים לכל דבר, משלבים חקלאות עם תיירות ועסקי היי-טק ו"אנרגיה מתחדשת".

 

סרטוני קיבוצים
סיפורי קיבוצים
עיתונות קיבוצית
חדש באתר הקיבוצים
מטה התנועה
מסמכים אחרונים
ארועים קרובים