מרקי והחבר'ה בדרכים - הפעם נוה אור ובית קשת

מרקי והחבר'ה בדרכים - נוה אור ובית קשת

אביב לשם, דובר התנועה הקיבוצית - 18.8.2009

 

צוותו של מרקי לוי, מנכ"ל התנועה, לסיורים בקיבוצים ביקר בנוה אור ובבית קשת. השתתפו עמרי כנען, אורי שמיר ומוטי קומרוב- מלווי קיבוצי העמקים, איתמר שוויקה ותמי ענבר. עוד השתתפו רו"ח עומר ברנע, ויהודה ברעם.

 

נוה אור

 

נתחיל בנוה אור שבעמק בית שאן. נקרא על שם אור כשדים המקראית, נוסד ב-1949 על ידי נוער ציוני מעיראק, בשנת 1952 הגיע גרעין מורכב מיוצאי הונגריה ופולין. מסיבות שונות התפרקה הנקודה באופן זמני, אך לא ננטשה, עד עלית גרעין "יפתח" בשנת 1954. משנה זו והלאה הוזרמו גרעינים לנוה אור בקצב של גרעין לשנתיים, אך מעטים מחברי הגרעינים נותרו במקום. עד 1965 סבל הקיבוץ מקשיי קליטה והסתגלות ונעזר במחלקת ההתיישבות של הקיבוץ המאוחד, משפחות מגויסות, ש"ש ועוד. בשנת 1965 הגיע גרעין בני משקים א' ובמקביל לו גרעין הנוער העובד והלומד "בנתיב". רבים מבני שני הגרעינים הללו הפכו לתושבי קבע וחברים בקיבוץ, ומהווים היום את הבסיס לכוחו של היישוב. משנה זו ואילך החלה ההתייצבות מלווה בגידול איטי של אוכלוסיית הקיבוץ. נציגי הקיבוץ במפגש היו נתי פישר, נעמה הירשברג, חמד זלוחיאן, משה דוד, אמנון שלוש, נגה עפרוני, שוש קמה, עליהו עממי ועודד יפה. הם סיפרו כי בשנת 2002 הוחלט על מעבר לרשת ביטחון, ב-2004 עמדו על סף פשיטת רגל, ומאז שנת 2005 נמצאים בצמיחה מתמדת לאחר הסדר חובות פרטני, מכירת המפעל והחזר חובות. כיום מתבסס הקיבוץ על עבודת החברים, וחקלאות - גד"ש, רפת, תמרים, פרדס ומדגה. כשחשבו שתמו ההצרות - נחתה משבר הכלכלי העולמי. נפגע בצורה קשה מפעל אורטל, שאמנם כבר אינו בבעלות הקיבוץ, אבל עובדים בו חברים רבים מהקיבוץ שחלקם פוטרו, לאחרים קוצץ השכר.

 

אין חובות, יש פנסיה: רשת ביטחון לחברים שנתמכים בה גבוהה יחסית, פנסיית מטרה (משולמת) עומדת על 4000 ₪, פנסיה צבורה 3000 ₪.

 

רוח וחומר

 

במערכת החינוך מעט ילדים ויש לכך השפעה על אי-קבלת תקן לגנים, והכרה בצורך לקלוט משפחות חדשות לחברות. בהקשר לכך הוסבר כי נכנסים למהלך של צמיחה דמוגרפית, נמצאים בתהליך ראשוני מול שני יזמים, יש תשתית - תב"ע מאושרת עם 160 יחידות דיור בקו הכחול. פוטנציאל רואים בכפר סטודנטים "איילים" - משתתפי מחזור ראשון סיימו לימודים, מתוכם נמצאים בשנת התאקלמות ארבעה זוגות ושני רווקים. היעד הוא קליטה משולבת של בנים, תושבים וחדשים. מתמודדים עם מיעוט מקורות תעסוקה וקשיי תחבורה למרכז הארץ.

 

מרקי סיכם את הדיון. שיבח תוצאות עסקיות, ואת זה שלא נכנסים לשאננות. למיקום הקיבוץ בעיות אובייקטיביות- מיעוט תעסוקה ומרחק. אלה דברים שלא נתפרים באחת, רכבת או חיבור כביש 6 עשויים לשנות את התמונה ולהביא אטרקטיביות גדולה לאזור. תהליך צמיחה דמוגרפית וקבלת חברים חדשים הכרחי, וצעד נכון שעושה הקיבוץ. מוזמנים להיעזר בתנועה בתהליך ובניסיון מצטבר שנרכש במטה לצמיחה דמוגרפית בקיבוצים אחרים.

 

בית קשת

 

גם בבית קשת תמונה מורכבת. אירחו אותנו גדי נוי, אסף רענן, גיורא ליפשיץ, ראובן סגל , אניטה אלמן, עדה עינב ודוד אילון. התחלנו עם קצת היסטוריה.

 

קיבוץ בית קשת עלה על הקרקע ב-1944. ראשוניו הם לוחמי פלמ"ח, בוגרי המחנות העולים ובית ספר כדורי. ולמציאות, מצגת חמש-שנתית של מאזני הקיבוץ, אותה הציג אורי שמיר, מלווה הקיבוץ מטעם התנועה, הראתה ירידה במספר חברים וילדים, לעומת גידול מספר תושבים, ירידה חדה ברווחי תאגידים לצד עודף תפעולי חיובי נמוך, הוצאות מחייה נמוכות, קיטון משמעותי בחובות הודות לכספי מניות תנובה, ובסך הכול- מצב כלכלי טעון שיפור.

 

גדי נוי, יו"ר, ניפק הסבר: בחמש שנים האחרונות בוצעו בבית קשת מכלול הסדרים, לרבות שותף בבקר ולגד"ש. הקיבוץ שינה מבנה ארגוני, והוציא פעילות עסקית לשותפויות ותאגידים חיצוניים. הרחבה קהילתית בשלבי הקמה - 42 יחידות דיור בשיטת בנה ביתך, רובם של תושבים עם השקפת עולם אנתרופוסופית. הוקם צוות שילוב קהילות עם המועצה האזורית, והחטיבה להתיישבות ובהובלת "גבים" להעצמה קהילתית. התמונה הכלכלית של הקיבוץ הייתה חיובית בשנים 2005 – 2008, היא לא תהיה כזו ב-2009 עקב השפעת המשבר העולמי.

 

ומעולם הילדים, לוותיקים. קצבת הפנסיה המשולמת לגמלאים עדיין נמוכה מהמינימום המתחייב בתקנות הקיבוץ המתחדש. בהקשר לכך הסבירו בהנהלת הקהילה כי הם מודעים לכך, עושים מאמץ גדול לשנות מציאות זו, ולהביא לכך שהקיבוץ יוכל כבר בשנה הבאה להביא ולהקציב לפחות את סכום המינימום- 2,743 ₪.

 

משימה משותפת

 

מוטי דותן, ראש מועצת גליל תחתון אמר שהמועצה שמה לה למטרה לעזור לקיבוץ בית קשת בתהליכי הקליטה, על ידי השתתפות במימון העצמה קהילתית גם בשנה הבאה.

 

מוטי הוסיף כי הוא בצורה חיובית רצון לקלוט בנים גם לחברות בקיבוץ. נשמח לשתף פעולה בהובלת הנושא הקהילתי, בכדי שהדור הוותיק לא ירגיש מאוים והצעיר ירצה להשתלב.

 

בדיון עם חברים עלה צורך לשבור מחסום של קליטת חברים חדשים, "לשדר" לבנים שהם רצויים ולחשוב על הטבות לנקלטים. פנסיונרים התלוננו על קצבת פנסיה נמוכה לעומת רמת מיסוי פנימי גבוהה, ואחרים סיפרו על מחלוקות בין חברי הקיבוץ לקבוצה האנתרופוסופית באשר לאופי היישוב. אמירות נוספות בשיחה היו על הקיבוץ במתכונת הישנה שהיה בזבזני מאוד, אנשים נשארו מאהבת המקום, יש דאגה וכבוד לציבור הוותיקים.

 

תמי ענבר (צמ"ד) ציינה בהקשר לקליטת חדשים כי הניסיון מלמד שהבנים מגיעים בגל השני אחרי שמוקמים בתים חדשים בהרחבה. הסכמות עם נקלטים בהרחבה היא צעד הכרחי, הצלחה בקליטה תהווה שדר חיובי לבני קיבוץ לחזור הביתה. עמרי כנען הדגיש קליטה לחברות כדי לשמור על עתיד הקיבוץ כקיבוץ גם בעתיד. מרקי לוי שיבח הליך הידברות עם תושבי הרחבה מתוכננת, אמר כי הכרחי להגדיל את הפנסיה הצבורה של החברים ולנסות ולהוציא כמה חברים שאפשר לעבודה בתלושי שכר.

 

"יש בנו הבנה למצבו הכלכלי של בית קשת, אולם הנוהל המחייב היא שקיבוץ שמקציב לגמלאיו סכום הנמוך מהמינימום המתחייב חייב לפנות לרשם האגודות השיתופיות ולקבל את אישורו לכך, וביחד עם משרד הרשם והתנועה לאתר מקורות להשלמת הפער ועמידה במתחייב כלפי גמלאים.

סרטוני קיבוצים
סיפורי קיבוצים
עיתונות קיבוצית
חדש באתר הקיבוצים
מטה התנועה
מסמכים אחרונים
ארועים קרובים