צמ'ד חמד - סמינר הכשרת מנהלי צמיחה דמוגרפית בקיבוץ

צמ"ד חמד

אביב לשם, דובר התנועה הקיבוצית - 17.8.2009

איציק שפרן

היבטי תכנון ומסלולי קליטה, שיוך, מסים, ויחסי חדשים עם חברים ותיקים. סמינר הכשרת מנהלי צמיחה דמוגרפית בקיבוץ

 

המטה התנועתי לצמיחה דמוגרפית יוצא עם סמינר הכשרת רכזי תחום קליטה וצמיחה דמוגרפית בקבוצים במטרה להכשירם להובלה עצמאית של תהליכים בקיבוציהם. המפגש ראשון ב-13/10. קהל היעד הם רכזי ועדות קליטה ופרוייקטורים נבחרים להובלת תהליכי קליטה בקבוצים, הנמצאים בתהליכי קבלת החלטות, עומדים בפני תחילת תהליכים או שוקלים להיכנס למהלך, וגם עובדי מועצות אזוריות ואחרים המתעניינים בנושאי צמיחה דמוגרפית והמבקשים להתעדכן.

 

איציק שפרן (עין השופט) הוא מנהל המטה בחצי השנה האחרונה. עמו ינינה ברנע (נחל עוז), תמי ענבר (קדרים) וערן גליק (מרום גולן). שפרן מדגיש כי לא מדובר בקורס תיאורטי אלא בסמינר שיארך שבעה מפגשים, המדמה וממחיש תהליך צמיחה דמוגרפית בקיבוץ כולל עיסוק בהיבטים תקנוניים ותכנונים לצד דילמות מרכזיות וקבלת החלטות הקשורות לתהליך.

 

ינינה ברנע

למה סמינר?

 

הצורך בסמינר כזה נובע מכך שבהרבה קיבוצים נבחר מוביל לתהליך קליטה וצמיחה דמוגרפית, אך הוא חסר כלים וידע נדרש לנווט את התהליך. הנטייה הבסיסית הייתה עד כה להקיף את המרכז הנבחר ביועצים חיצוניים (ויקרים) שבמרבית המקרים מביאים אג'נדה משלהם שלא תמיד עולה בקנה אחד עם טובת הקבוץ ורצון חבריו.

 

מה יכללו המפגשים?

 

מגוון המרצים שנבחרו, הרכב הנושאים והנחיית הסמינר על ידי ינינה ברנע, אשר צברה בשנים האחרונות ניסיון רב בתחומים אלה בקיבוצים שונים. מגוון הנושאים מקיף היבטי תכנון והכנת תשתיות, מיסוי פנימי, פנסיה, שיוך דירות ונכסים, החלטות ממ"י וסיווג קיבוץ, יחסי נקלטים מול חברים ותיקים, ראיונות קבלה ותהליכי מיון.

 

 

 

 

במסלול המראה

 

אני מרגיש שהגעתי לתפקיד החדש והמרתק הזה בעיצומו של תהליך חיובי. 60% מהקיבוצים ענו בסקר שביצענו שהם עוסקים בקליטה לחברות, ורק ב-22% מהקיבוצים עוד לא החליטו על מסלול. למעלה מ-2000 חברים חדשים נקלטו בשנתיים האחרונות ויש תחושה של המשכיות. העובדה שבני קיבוץ מבקשים "לחזור הביתה" מעודדת לייצר פעולות תמיכה, התאמה לתהליכים, ולייצר מסלולים. חבריי במטה, בשיתוף עם צוותי העבודה במועצות ובחטיבה להתיישבות בסוכנות היהודית משלבים ידיים עם מגמה זו ומסלול של קליטה לחברות באגודה.

 

מפגש ראשון יתקיים ב-13/10 בבית התנועה הקיבוצית בתל-אביב. מוזמנים להירשם בטלפון 03-6925245 או eti@tkz.co.il

 

בהזמנות זו, אנחנו (תמי, ינינה, ערן ואני) במטה לצמיחה דמוגרפית, מבקשים לאחל לכל הקבוצים (שיתופי, מתחדש, דתי ו"בתהליכים...") שנה טובה, שנת צמיחה ושגשוג דמוגרפי, חברתי וכלכלי.

סרטוני קיבוצים
סיפורי קיבוצים
עיתונות קיבוצית
חדש באתר הקיבוצים
מטה התנועה
מסמכים אחרונים
ארועים קרובים