מה ראתה החסידה? - צוות וולולה ביקר באפיקים ופגש קהילה גדולה עם מסורת וערבות

מה ראתה החסידה?

אביב לשם, דובר התנועה הקיבוצית - 11.8.2009

 

לא צעיר ולא הכי גדול, קהילה עם מסורת וערבות. ביקור באפיקים

 

למעלה מ-40 חברים השתתפו במפגש של ולוולה, מזכיר התנועה, וצוותו, בקיבוץ אפיקים שבעמק הירדן. אפיקים הוא עדיין קיבוץ גדול, אמנם פחות מאשר בעבר, אבל עדיין למפגש בצוהרי יום לוהט הגיעו חברי מועצת והנהלת הקיבוץ, נציגי מגזר עסקי וחברים "מן השורה".

 

את המפגש פתח צביקה לשם, יו"ר, שסיפר כי היום בדיוק לפני 85 שנים עלו 12 חלוצים לווזיה וייסדו את קיבוץ השומר הצעיר מס.ס.ס.ר לימים קיבוץ אפיקים. הקיבוץ שהיה במשך שנים רבות אחד משלושת הקיבוצים הגדולים חווה עם השנים עליות ומורדות. מסוף שנות ה-80 חווה הקיבוץ משבר כלכלי עמוק שנתן אותותיו גם בצד הקהילתי, והכתיב צעדי הישרדות. המצב החברתי טעון. השינוי גרם לאי-שקט, מחלוקות ואי אמון בהנהגה באשר היא. המצב הכלכלי בשנת 2009 והקיצוצים המתחייבים לא תרם לרגיעה. "אנו מנסים להגיע להידברות עם החברים בדרך של שיתוף, שקיפות, סובלנות והבנה", אמר.

 

הגודל לא קובע

 

אורי שמיר, מלווה קיבוצים מטעם התנועה, בצוותא עם מוטי קומרוב, הציג מצגת חמש-שנתית על אפיקים. ממנה למדנו שגם אחרי קיטון משמעותי בכמות חברים וילדים, אפיקים קיבוץ גדול, שנהנה בשנים האחרונות מרווח תפעולי חיובי, בעיקר הודות לצ.ח.ם., הוצאות מחיית החברים צמחו, יש נחת ורווחים בחקלאות, וקיטון משמעותי בחוב עקב הסדר פרטני, שהביא עמו הון עצמי חיובי ואויר לנשימה.

 

שיקו (מנהל עסקי) דיבר על יישום תכנית כלכלית זהירה, עקב ירידה משמעותית בהכנסות צ.ח.ם., מה שחייב התייעלות בכל המגזר העסקי. עפר לין, מנהל קהילה שכיר ציין מציאות של קיפאון בקליטת חברים במשך למעלה מעשור, ובצדה בשורה-. בניית שכונה של 16 יחידות שהמשתכנים בה יהיו חברים חדשים. לצד מציאות דמוגרפית קשה, ציין כי באפיקים יש שילוב יוצא דופן בין ישן לחדש, קהילה עם מסורת, תחושת לויאליות, מגוון שירותים וערבות הדדית, ופעילות חברתית יוצאת דופן.

 

ולוולה, ציין כי הוא מרגיש כבן-בית באפיקים, אמר כי באפיקים נשמרת לאורח שנים רוח ייחודית וקהילה חסונה. הוא נתן תמונת מצב כלל-תנועתית, הרחיב על מהלכי קליטת חברים, צמיחה כלכלית שנעצרה במשבר העולמי, וגם על מספר מהלכים תנועתיים להשגת משכנתא לבנייה עבור מצטרפים חדשים לקיבוץ, תקציב לשדרוג תשתיות פיזיות, מאבק שהצליח להיכנס לרפורמה במינהל מקרקעי ישראל ותחילת היערכות לאירועי 100 לקיבוץ.

 

יוסי ורדי, ראש מועצת עמק הירדן הסביר על ריכוז מאמץ לפתרונות קליטת חברים ביישובים. קיבוצים מתמודדים עם גירעון אקטוארי מעל האדמה- לחברים, ומתחת האדמה- בתשתיות. פעילות התנועה בנושא מבורכת ויש להתמקד בה בכדי להביא לתוצאות.

 

סרטוני קיבוצים
סיפורי קיבוצים
עיתונות קיבוצית
חדש באתר הקיבוצים
מטה התנועה
מסמכים אחרונים
ארועים קרובים