צה'ל: בתי ספר קיבוציים-אזוריים מובילים במוטיבציה ל'קרבי'
מצעד הגאווה

אביב לשם, דובר התנועה הקיבוצית - 10.8.2009

צה"ל: בתי ספר קיבוציים-אזוריים מובילים במוטיבציה ל'קרבי'

 

מחקר של יחידת דובר צה"ל ומשרד החינוך על מוטיבציה בקרב תלמידי י"ב לשירות בצה"ל נחשף בסוף השבוע שעבר בעיתון ידיעות אחרונות. הפרסום הצית דיון ציבורי ער, וגאווה בקרב שני מגזרים עיקריים - בציונות דתית ובקיבוצים.

 

לפי ממצאי הסקר, שמתייחס לשנים 2005-2007, שני בתי הספר המובילים באחוזי התגייסות ל'קרבי' הם בשדה-אליהו וחיספין, במקום השלישי - תיכון סולם שלום של הקיבוצים והמושבים של מטה אשר. בין עשרת בתיה"ס הראשונים במוטיבציה - שבעה הם קיבוציים-אזוריים.

 

בתגובה לממצאים אמר מזכיר התנועה הקיבוצית, זאב ולוולה שור כי התנדבות בני קיבוץ לצה"ל היא המשך מורשת מפוארת ורצון להשפיע מבפנים על דמותו של צהל ודמות החברה הישראלית. היום, כבעבר, בני נוער בקיבוצים חווים חינוך ערכי-משימתי והדבר נותן אותותיו. התנועה החלה לאחרונה לגבש תכנית שמטרתה הרחבת השפעה בדרגי קצונה, עידוד קצינים בני קיבוץ להישאר בצבא קבע, להתקדם לדרגות בכירות, במטרה להשפיע מבפנים על דמותו של צה"ל והתברגות בדרכי פיקוד בכירים.

 

דוגמא אישית

 

יואב מרגלית, מנהל מחלקת ביטחון וליווי חיילים לקראת ובשירותם בסדיר, מחכך ידיים בסיפוק. הוא ושותפתו למחלקה, נוקי גולדפישר, מכירים את ה"שטח" ממפגשי הסברה בבתי ספר ובקיבוצים. נתוני 2008 טובים יותר מאלה שנחשפו בסקר, הוא מגלה. לדבריו, שיעור הגיוס לצבא מבתי הספר "קיבוציים" עומד על 90% לעומת 74% בכלל המדינה. מקבלי פטור אצלנו זה בעיקר מסיבה בריאותית, שמאפשרת לרוב להתנדב או לעשות שרות לאומי. 70% מהבנים מתחילים שירות קרבי לעומת 41% בממוצע כלל-ארצי, ובקצונה - אמנם הרבה פחות מאשר בעבר, אבל עדיין 10% לעומת 4.7%, שנרשם כממוצע ארצי. מוטיבציה גבוהה, מסביר מרגלית, היא בשילוב של מסורת והמשכיות בהליכה לשירות משמעותי, לקיחת דוגמא אישית ורצון להידמות לאב או לאח בוגר, ובחינוך בבית ספר ובמסגרות חינוך בלתי-פורמלי. פעילותנו ב-45 בתי ספר היא להציג את הנושא במקום בולט בכיתות י"א ו-י"ב, להפיץ מידע, לערב הורים בתהליך ולהוות כתובת בעת הצורך.

 

לאתר מחלקת הביטחון - לחצו כאן

 

סרטוני קיבוצים
סיפורי קיבוצים
עיתונות קיבוצית
חדש באתר הקיבוצים
מטה התנועה
מסמכים אחרונים
ארועים קרובים