בימים ההם, בזמן הזה - 60 בני לוחמי הפלמ"ח ונציגי תנועות הנוער הכחולות לקחו חלק ביום עיון שארגן אגף המשימות ועמותת דור ההמשך בנושא "טוהר הנשק"

בימים ההם, בזמן הזה

אביב לשם, דובר התנועה הקיבוצית - 6.8.2009

 

60 בני לוחמי הפלמ"ח ונציגי תנועות הנוער הכחולות לקחו חלק ביום עיון שארגן אגף המשימות ועמותת דור ההמשך בנושא "טוהר הנשק". בין הפותחים היו האלוף (במיל') אלעד פלד, האלוף (במיל') עוזי דיין, תת אלוף (במיל') שאול גבעולי ופרופ' אסא כשר.

 

אחרי סקירות על מורשת פלמ"ח ומוסר לחימה בפלוגות, ומוסר לחימה בצה"ל, החל דיון סוער בין המשתתפים שסירבו לסיים אפילו ב-14:00 ביום שישי, "רק "אב הבית" הצליח לסגור את היום הסוער ולשלוח את כולם להדליק נרות של שבת", מספר יואל מרשק.

 

"תובנות בעייתיות" כדברי המארגנים, עלו בדיון. מסתבר שבפלמ"ח לא ממש הקפידו על ערך "טוהר הנשק". העיקר היה ביצוע משימה וכיבוש חלקי הארץ מיידי הערבים. גם צה"ל, בשנותיו הראשונות, לא ראה בכך ערך מקודש. דווקא בשנים האחרונות מושם דגש עצום בנושא, גם לאור חשיפה של התנהגות חיילי צה"ל בשנותיו הראשונות, וגם לאור התארגנויות של חיילי מילואים בעיקר שהעלו את הנושא לסדר היום הציבורי. עקב כך גם נוצר "הקוד האתי" לצה"ל, שחובר על ידי פרופ' אסא כשר.

 

בדיון הועלו דוגמאות עבר להתנהגות לא-מוסרית, חושפי עוולות לא זכו לחסד רב או ואהדה למעשיהם, ומתגובות המשתתפים ניכר עד כמה הנושא חשוב ובוער בעצמות בני הפלמ"חניקים.

 

סרטוני קיבוצים
סיפורי קיבוצים
עיתונות קיבוצית
חדש באתר הקיבוצים
מטה התנועה
מסמכים אחרונים
ארועים קרובים