אוגוסט בחניתה - הצוות התנועתי עלה לחניתה
אוגוסט בחניתה

אביב לשם, דובר התנועה הקיבוצית - 4.8.2009

 

הפעם עלינו במעלה ההר לחניתה. מורשת הראשונים מורגשת, אבל המציאות של 2009 פחות רומנטית, מצריכה התמודדות ופתרונות יצירתיים למיקום גיאוגרפי, מיעוט מקורות פרנסה וסחבת ביורוקרטית בשיכון וקיטון משמעותי בהכנסות כתוצאה ממשבר עולמי בתעשייה - קשיים עמם מתמודד הקיבוץ הוותיק, שמתנהל כקיבוץ רשת ביטחון-מתחדש.

 

נפגשנו עם מיכה טיסר, יו"ר חניתה, יובל צור, מנהל קהילה, ישי ארנון, פרויקטור להרחבה וקליטה, עם ממלאי תפקידים ברווחה וחברים. בסיור של מזכיר התנועה, ולוולה, וצוותו, השתתפו גם ראשי מועצת מטה אשר.

 

מיכה טיסר, יו"ר, סיפר שמדובר בקיבוץ עם 255 חברים, עם הון אנושי ברמה גבוהה, גיל חבריו הוא 62 בממוצע, קליטת חברים חדשים נתקלת בקשיים רבים, וכפועל יוצא, מעט ילדים בגנים. בכלכלה ירדה משמעותית רווחיות תעשיית הקיבוץ ועמה כספים המועברים לקיבוץ, מה שהצריך עשיית שינויים מהותיים במבנה התקציבי של הקהילה.

 

אמנון צורף וליאת פאר הם מלווי קיבוצים מטעם התנועה, באזור. מצגת חמש-שנתית שהכינו הראתה נתונים ממאזני הקיבוץ, שירותי בריאות רווחה לצד הכנסות מחקלאות ותעשייה, דמוגרפיה ושיכון - שכונת הרחבה מתוכננת ל-70 משפחות שרוצים להתקבל להרחבה בסטאטוס של חברים בעצמאות כלכלית, כוונה לשייך 23 מגרשים בתוך 'הקו הכחול' למשפחות של בנים.

 

בסיכום דיון עם ממלאי תפקידים וחברים "מן השורה" שהצטרפו הוחלט על לערב את אגף הכלכלה של התנועה בכדי לסייע במתן פתרונות למצב הכלכלי של חניתה.

 

סרטוני קיבוצים
סיפורי קיבוצים
עיתונות קיבוצית
חדש באתר הקיבוצים
מטה התנועה
מסמכים אחרונים
ארועים קרובים