שנות ה-70 - ב-70 קיבוצים בני קיבוץ חזרו להיות רוב בבית הילדים
נייד: 050-7677913, פקס: 03-6951195, dover@tkz.co.il
שנות ה-70

אביב לשם, דובר התנועה הקיבוצית - 20.7.2009

 

ד"ר אבי אהרונסון
ב-70 קיבוצים בני קיבוץ חזרו להיות רוב בבית הילדים

הצטרפותם לקיבוצים של מאות משפחות צעירות בשנתיים האחרונות הביאה עמה גאות במספר הילדים "המקומיים" בבתי ילדים בקיבוצים.

 

מנתונים שאספה נירה ואלה (יטבתה), מדור הגיל הרך במחלקת החינוך התנועתית, עולה כי בלמעלה מ-70 קיבוצים הפכו מספר ילדים של חברי קיבוץ ותושבי 'הרחבה' לרוב בבית הילדים. מדובר לדבריה בשינוי מציאות ששררה במערכת החינוך, שאופיינה בקיטון מתמיד בכמות ילדים מהקיבוץ, והצטרפות למערכת של ילדים מחוץ לקיבוץ - מעיר או ממושב סמוך. התופעה שהחלה ב"התגנבות יחידים" קיבלה לגיטימציה והתבססה כתשובה חינוכית-מערכתית-כלכלית מסודרת ולגיטימית שסייעה לקיבוץ להמשיך לקיים את מערכת הגיל הרך. ד"ר אבי אהרונסון (נתיב הל"ה), מנהל מחלקת החינוך מחזק את דבריה, ומציין שבקיבוצים בהם מלאו בתי הילדים, מתחיל בעזרתנו תהליך מתחייב של היפרדות הדרגתית מילדים מחוץ לקיבוץ וצורך לצמצם הרשמת ילדים מחוץ לקיבוץ, עד כדי "סגירת השערים". קיבוצים עושים זאת בצער, בכדי לאפשר לילדי הקיבוץ מקום במערכת הגיל-הרך היישובית, ציין אהרונסון.

 

נירה ואלה, שמדריכה אנשי חינוך כיצד לעשות צעד זה ברגישות, מסבירה: "לא מיותר לציין שמהלכים אלה מעוררים בתחילתם אי-שקט רב ומחייבים תשובות מקצועיות מערכתיות לילדים, להורים ולגננות", ומסייגת כי "צרות טובות" אלה הן לא נחלת כל הקיבוצים. יש קיבוצים, בעיקר בפריפריה הרחוקה, שמתמודדים עם קושי גדול למלא גנים בילדי קיבוץ, בעיקר עקב מציאות פחות טובה מבחינה דמוגרפית, כלכלית, וביטחונית של הקיבוץ.

 

בקיבוצים בהם נדרש הדבר, אנו מנחים אנשי מקצוע לעשות תהליך פרידה הדרגתי, רגיש ומתחשב בילד ובהוריו, מילדים מחוץ לקיבוץ שהתחנכו בגן בקיבוץ.

 

לאתר מחלקת החינוך - לחצו כאן

 

סרטוני קיבוצים
סיפורי קיבוצים
עיתונות קיבוצית
חדש באתר הקיבוצים
מטה התנועה
מסמכים אחרונים
ארועים קרובים