קרב על הבית - בתום דיון ארוך וסוער בוועדת המשנה של ועדת הכלכלה בכנסת, אושרו סעיפי הצעת החוק לרפורמה במנהל מקרקעי ישראל. ולוולה: מוקדם עדיין לחגוג
נייד: 050-7677913, פקס: 03-6951195, dover@tkz.co.il

קרב על הבית

אביב לשם, דובר התנועה הקיבוצית - 14.7.2009

 

מערכה ראשונה הסתיימה:  הקיבוצים בתוך הרפורמה בממ"י.

ולוולה:  מוקדם עדיין לחגוג

 

 

בתום דיון ארוך (עד 1:45 בלילה שבין ראשון לשני) וסוער בוועדת המשנה של ועדת הכלכלה בכנסת, שבראשה ישב ח"כ כרמל שאמה, אושרו סעיפי הצעת החוק לרפורמה במנהל מקרקעי ישראל, טרם הבאת החוק לקריאה שניה ושלישית בכנסת.

 

את הנוסח המוסכם על ההתיישבות הגישה בוועדת הכלכלה ח"כ שלי יחימוביץ, שנלחמה עבורנו ללא לאות. בשונה מהנוסח המקורי, בנוסח שאושר בוועדה נכנס המגזר החקלאי לרפורמה, בסעיף המתייחס לזכויות בדירת המגורים ובתעסוקה, זאת הודות לעבודת לובינג מאומצת בקרב שרים וחברי כנסת, שהנהיג בשבועיים האחרונים מזכיר התנועה, זאב (ולוולה) שור, ועמו הצוות שכלל את: יעקב בכר, בארי הולצמן, עו"ד מיכי דרורי ואיציק באדר. מאמצם המרכזי היה ליצור תנאים שווים בהתייחסות ובתנאי חכירה והיוון בדירת המגורים בעיר, בקיבוץ ובמושב, ולשם כך רתמה החבורה את יו"ר העבודה, אהוד ברק ואת שר החקלאות ופיתוח הכפר, שלום שמחון, שהיה מוסכם על אש הממשלה, "אבי הרפורמה", בנימין נתניהו.

 

בדיון הסוער בוועדת הכלכלה העלתה את הסתייגויות המגזר החקלאי ח"כ שלי יחימוביץ (העבודה) שנלחמה עבור המגזר החקלאי למניעת אפלייתו. הנוסח שהתקבל ביחס למגזר החקלאי הוא כי הרפורמה תחול על " חוזה חכירה מהוון למטרות מגורים או חוזה חכירה מהוון למטרות תעסוקה, למעט חוזה חכירה מהוון לייעוד חקלאי", וזאת בניגוד לנוסח הקודם ששלל כל אפשרות להחלת הרפורמה על חוזה חכירה שיש לו "זיקה" לקרקע ביעוד חקלאי, כמו, למשל, חוזה מהוון של חבר קיבוץ על דירתו לאחר השיוך. המשמעות, אומר ולוולה ב"בוקר שאחרי", היא השגת משימה שלקחנו על עצמנו - להיכנס לרפורמה ולהשיג תנאי פתיחה דומים למגזר העירוני. אין מקום לחגיגות, המאבק על הבית עוד ארוך. בוועדה הדגשנו כי דרישתנו היא חכירה של האגודה ולא העברת בעלות פרטית על הדירה, אולם חשוב היה להשאיר את הדלת פתוחה גם לנושא הבעלות, אם כך נרצה בעתיד. אנו נערכים כעת להמשך מאבק למניעת אפלייתנו לרעה לעומת המגזר העירוני, בנושא גובה תשלום דמי היוון על קרקע בשטחי מגורים ותעסוקה  (אצלם 3.75% ואצלנו מתוכנן על פי החלטה 979 - 33%).

 

באשר להעברת בעלות קרקעות ממנהל מקרקעי ישראל לידיים פרטיות אמר ולוולה כי "בסופו של דיון קטן ל-4% היקף הקרקע שתועבר מבעלות מדינה לבעלות פרטים. גם בוועדת הכלכלה, ובכל פורום אחר הבענו עמדה שהתקבלה במועצת התנועה הקיבוצית, המתנגדת להפרטת ומכירת קרקעות הלאום. עם זאת, כשליחי ציבור חברי הקיבוצים, חשנו מחויבות לנהל את הקרב על הבית ועל קורת הגג, קרב לעיגון זכויות חברי קיבוץ בדירתם, קרב לו השלכה חשובה על עתיד הקיבוץ כקיבוץ". ולוולה ביקש להודות לשותפיו המסורים- בארי הולצמן, עורכי דין מיכי דרורי ורון רוגין, יענקל'ה בכר, איציק באדר, אבשלום וילן,  ולעשרות חברי קיבוצים שהתקשרו  בימים האחרונים להביע תמיכה ולחזק במאבק על הבית בקיבוץ. שותפים נוספים היו ח"כ חיים (ג'ומס) אורון ש"נתן גב" בעצה ותמיכה לאורך הערב והלילה למרות שאינו חבר ועדה, לסגנית השר אורית נוקד ולאיתן ברושי שנתנו  גיבוי וסיוע טלפוני במהלך ישיבת הוועדה, ולמנכ"ל משרד החקלאות ופיתוח הכפר, יוסי ישי.

 

לכתבה בנושא מאת ח"כ עמיר פרץ, באתר הקיבוצים-שווים, 14.7.09 - לחצו כאן

לכתבה בנושא מאת אלישע שפירא, באתר הקיבוצים-שווים, 14.7.09- לחצו כאן

לכתבה בנושא מאת אמרי רון, באתר הקיבוצים-שווים, 16.7.09 - לחצו כאן

לכתבה בנושא, הדף הירוק, 16.7.09 - לחצו כאן

 

סרטוני קיבוצים
סיפורי קיבוצים
עיתונות קיבוצית
חדש באתר הקיבוצים
מטה התנועה
מסמכים אחרונים
ארועים קרובים