קיבוץ בנסיקה - בלי חובות לבנקים, עם 50 משפחות חברים חדשים. חברי יסעור גאים בקיבוצם

קיבוץ בנסיקה

אביב לשם, דובר התנועה הקיבוצית - 13.7.2009

 

בלי חובות לבנקים, עם 50 משפחות חברים חדשים. חברי יסעור גאים בקיבוצם

 

יסעור בגליל המערבי בתנופת פיתוח דמוגרפי וכלכלי, מציאות שונה בתכלית מזו אשר אפיינה את הקיבוץ עד לפני חצי-עשור. כך העידו בגאווה חברים וממלאי תפקידים בהנהגה, במפגש עם צוות של התנועה שביקר בקיבוץ - ליאת פאר ואמנון צורף (מלווי קיבוצי האזור), מרקי לוי (מנכ"ל), עמרי כנען (אגף מלווים), איתמר שוויקה (אגף הכלכלה) ותמי ענבר (צמיחה דמוגרפית), אליהם הצטרפו ראש מועצת מטה אשר, יהודה שביט, סגנו, אבי אבנטל, וד"ר אורי וובר (מחלקה אסטרטגית).

 

סקירה של מצב הקיבוץ החלה עם ימי ראשיתו. קיבוץ יסעור, אשר שמו מסמל את רצון המייסדים לעסוק בדיג (יסעור הוא עוף-ים המצטיין בשחייה ובצלילה), עלה על הקרקע מעט אחרי הקמת המדינה. מייסדיו הם חברי תנועת השומר הצעיר מאנגליה ומהונגריה, אליהם הצטרפו כעבור 7 שנים גרעין מברזיל, וכיום מתגוררים במקום 320 נפשות.

 

מאז שנת 2002 מתנהל יסעור במודל של קיבוץ מתחדש, אז גם החל, ובינתיים הושלם, מהלך שיוך דירות וקליטת 50 משפחות ראשונות של חברים חדשים, במטרה לעצור מגמה שאפיינה את יסעור, כמו את מרבית הקיבוצים- קיטון במספר החברים ובמספר הילדים. מהפך נוסף שחל בקיבוץ הוא חיסול כל החובות לבנקים, לשם כך נדרש היה מאמץ מיוחד של החברים והסדר חובות פרטני. כעת נותר חוב קטן בלבד לשרת עבור ארגון "משקי המפרץ".

 

סקירתו של מיכה טיסר, מנהל עסקי חיצוני, הראתה כי הכנסות הקהילה נשענות על תעשייה, חקלאות - גד"ש רפת, מטעים ולול רבייה, תיירות ועבודת חברים. לחברים בגיל פרישה משולמת פנסיה תקציבית של 2,750 ₪ וצוין יעד להגיע ל-3,500 ₪ בתוך זמן לא רב.

 

יש גאווה

 

דודו, מנהל קהילה, ציין צורך עמו מתמודדת הקהילה לקיים תהליך שילוב בין חברים ותיקים לחברים חדשים. אלה מצטרפים תחילה ב"עצמאות כלכלית", עם אפשרות לרכוש עד שלוש מניות בנכסים, הם שותפים בהנהלות ובחיי הקהילה, וכעת נבדק מסלול לצרף חברים חדשים לשותפות בנכסים הכלכליים של הקיבוץ.

 

בדיון ציינו אנשי יסעור בגאווה את השינוי הכלכלי אותו יצרו בשנים האחרונות, בו עברו ממצב של סיכון ממשי להמשך קיומם כקיבוץ, למצב של בלימה, וממנה למציאות של צמיחה כלכלית, אשר לצדה קליטת משפחות צעירות, כיום. העלו אנשי יסעור בקשה לסיוע כספי בשיקום תשתיות פיזיות, וביקשו מהתנועה ליווי והדרכה בתהליך חברתי-קהילתי, שנדרש לאור מהלך קליטה מסיבי בשנים האחרונות.

 

סרטוני קיבוצים
סיפורי קיבוצים
עיתונות קיבוצית
חדש באתר הקיבוצים
מטה התנועה
מסמכים אחרונים
ארועים קרובים