צוות התנועה ביקר בקרית ענבים ובמעלה החמישה

צוות התנועה ביקר בקרית ענבים ובמעלה החמישה

אביב לשם, דובר התנועה הקיבוצית - 30.6.2009

 

 

צוותו של ולוולה לסיורי יום ב' בקיבוצים ביקר ב"קיבוצי ההר" קרית ענבים ומעלה החמישה. שני הקיבוצים מתנהלים בשנים האחרונות במודל רשת ביטחון - קיבוץ מתחדש, קיבוצים ותיקים שמתמודדים עם הכרח של קליטת חברים חדשים, השגת מימון לבנייה ושיקום תשתיות, ומציאת מקורות פרנסה נוספים לקיבוץ ולחברים.

 

את הסיור ארגנו אתי פלקסר (קליה) ויענקלה שצרנסקי (ארז) שהם מלווי קיבוצים מטעם התנועה באזור ים המלח, הרי ירושלים ובשפלה. השתתפו: אבי אהרונסון (חינוך), איציק שפרן (צמיחה דמוגרפית) ועמיקם אסם (תכנון ומידע). במפגש שמענו סקירה של מצב הקיבוץ מפי ממלאי תפקידים בקהילה ובמשק, הצגנו ניתוח מאזן חמש-שנתי של הקיבוץ, בו תשקיף מצב דמוגרפי, פילוח לפי שנים של הכנסות, רווחים ומצב הון עצמי, פנסיה וביטחון סוציאלי, ומגמות וקשיים עמם מתמודד הקיבוץ.

 

בשני הקיבוצים נהנים ממיקום גיאוגרפי אטרקטיבי, ולמרות זאת נהירת בנים והצטרפות חזרה לא עוברת חלק. יש לכך סיבות אובייקטיביות - תשתיות פיזיות ישנות ורעועות, דיור לא מתאים למשפחות, עלויות בנייה גבוהות. עם זאת, מודעים ומקדמים במרץ מהלכי קליטה והרחבה. בקרית ענבים למשל, צורף ניב ויזל (נתיב הל"ה) כמנהל קהילה. ויזל היה עד לאחרונה עובד המטה התנועתי לצמיחה דמוגרפית, וכיום לצד ניהול קהילה בגת ובקרית ענבים מביא ניסיונו כמלווה תהליכי קליטת חברים חדשים במספר קיבוצים.

 

ולוולה הדגיש בדבריו את חשיבותם של "קיבוצי ההר" בימים ההם, ימי טרום-המדינה ובימים אלה. ציין את מיקומם האטרקטיבי ושיבח התנהלות נכונה והוגנת כלפי ותיקים וחברים שנזקקים לעזרה. בהמשך דבריו פירט על מהלכים שמקדמת התנועה בנושאי שיכון (משכנתא לחבר חדש), זכויות בדירת מגורים גם לחברי קיבוץ במסגרת רפורמה בממ"י, השגת מימון לשיקום תשתיות פיזיות, מהלך בפנסיה, וסיוע לקיבוצים במהלכי צמיחה דמוגרפית.

סרטוני קיבוצים
סיפורי קיבוצים
עיתונות קיבוצית
חדש באתר הקיבוצים
מטה התנועה
מסמכים אחרונים
ארועים קרובים