הכנס השנתי של יושבי הראש חברי ועדות הביקורת בקיבוצים, 1/7 (מהרו להרשם - נותרו עוד מספר מקומות)
בעיניים פקוחות

אביב לשם, דובר התנועה הקיבוצית - 15.6.2009

משה תרשיש
 

הכנס השנתי של יושבי הראש חברי ועדות הביקורת בקיבוצים, 1/7 באפעל (עדיין אפשר להרשם - נותרו עוד מספר מקומות)

 

שיתוף פעולה בין מבקר התנועה הקיבוצית למשרד רואי חשבון BDO זיו-האפט, הוליד כנס שנתי של יושבי ראש וחברי ועדות ביקורת בקיבוצים. לכנס (1.7), שיערך באפעל מוזמנים יו"רים וחברי ועדות בקיבוצים ובתאגידים קיבוציים, ממלאי תפקידים וסקרנים. הנושאים שיידונו בכנס הם מ"הבוערים" ביותר על סדר יומן של ועדות ביקורת ומבקרי פנים בקיבוצים - "חשיבה מחדש על דרכי ההתנהלות של התקציב והבקרות לאור המצב הכלכלי החדש" (ירצה דורון שטיין שותף BDO זיו האפט), ביקורת פנים ותקנות הפנסיה בקיבוץ" (ראובן בוימל, יועץ לביטוח פנסיוני של התנועה הקיבוצית), ו"סיכונים ביחסי קיבוץ והרחבה קהילתית" (עו"ד מיכי דרורי מנהל המחלקה המשפטית של התנועה הקיבוצית).

 

על בחירתם של נושאים אלה אמר משה תרשיש (יפעת), מבקר התנועה הקיבוצית כי מטרתנו היא "לצייד" את האנשים שמלווים את מבקר הפנים בעבודתו בכלים חדשים, ומעודכנים.

 

את תפקידה של ועדת הביקורת הוא רואה כ"מתפעלת את מוסד הביקורת, כאשר הסמכות המקצועית היחידה לעריכת דוחות ביקורת הוא מבקר הפנים של הקיבוץ, שהוא חיצוני, בלתי תלוי ואת עבודתו עליו להציג בסופו של דבר למוסד העליון של הקיבוץ, קרי האסיפה הכללית". לדבריו, הביקורת הפנימית עברה כברת דרך ארוכה בשנים האחרונות בקיבוצי התנועה. תהליכי ניהול מתקדמים, לרבות גורמי ניהול חיצונים, גרמה לכך שאפקטיביות הביקורת עלתה וגדלה. לעומת הביקורת המסורתית שעסקה בעיקר בצדדים חשבונאיים ותקנוניים גם נושאי הביקורת התאימו לצורת הניהול בעבר כשעיקרי דוחות הביקורת עסקו בתקנון זה או אחר. הביקורת המודרנית כיום היא כלי מקצועי ובלתי תלוי, המשרת את הקיבוץ ותאגידיו לרבות כל גורמי הניהול והביצוע בתחומי הכלכלה והחברה. הביקורת כיום עוסקת בתהליכים השונים שהקיבוץ עובר כגון פנסיה, יחסי שכונה קהילתית-קיבוץ, יישום תהליכי השינוי, נוהלי קבלת החלטות, התמודדות עם מצבי משבר כלכליים ועוד.

 

ומה תפקידה של ועדה לצד מבקר פנים ?

מבקר הפנים אינו יכול לבצע את עבודתו ללא צוות שילווה אותו בעיקר בקשר עם מוסדות הקיבוץ. לוועדת הביקורת אין סמכות וידע לשנות את דוחות הביקורת אך חובה עליהם להביא את "רוח הקיבוץ" לדוח הביקורת ואת ה"שפה הארגונית והתרבותית" שמיוחדת לכל קיבוץ וקיבוץ.

 

לקריאת ההזמנה לכנס - לחצו כאן

 

 

סרטוני קיבוצים
סיפורי קיבוצים
עיתונות קיבוצית
חדש באתר הקיבוצים
מטה התנועה
מסמכים אחרונים
ארועים קרובים