חינוך בימי "צנע" כלכלי - יום עיון על פעילויות החופש הגדול
נייד: 050-7677913, פקס: 03-6951195, dover@tkz.co.il

חינוך בימי "צנע" כלכלי

אביב לשם, דובר התנועה הקיבוצית - 14.5.2009

 

300 מדריכים בכינוס על רעיונות לפעילות תרבות ערכית בחופש

 

רגע לפני החודש הגדול התכנסו בסמינר אפעל 300 מדריכים ורכזים חברתיים מקיבוצים שונים לכינוס בנושא השתקפותם של ערכים בפעילויות החופש הגדול. את הכנס ערכה מחלקת החינוך של התנועה. המנהל, ד"ר  אבי אהרונסון, הסביר בראשית הכנס על אתגרי וקשיי מערכות החינוך בהשתנות אורחות החיים בקיבוצים, שינוי המבטא גם שינוי בסדרי עדיפויות של הפרט, המשפחה והקהילה.

 

החלק המרכזי בכינוס היו סדנאות בהן הומחשו רעיונות להפעלה עם שילוב תכנים ערכיים כמו אימון בדמוקרטיה, חברות כערך, סביבה ירוקה, להיות ישראלי, תרבות יצרנית מול צרכנית, בנק הזמן - לתת ולקבל, כוח היחד והמחזת ערך.

נטע טבנקין (עין חרוד מאוחד), מנהלת מדור חינוך בלתי-פורמלי, הסבירה את חשיבותם של ערכים אלו, ועדיפותם על פני ריגושים ואטרקציות "קנויות", שמציעות חברות הפקה מסחריות. "התייחסות כזו לחופש נותנת מענה ערכי ומותאם לימי "צנע" כלכליים שאנו חווים בתקופה זו. אפשר לנהל חופש מושכל ועשיר גם במעט משאבים, מסכמת נטע.

 

איך זה בשלישייה?

 

ובנושא משיק - קורס הכנה למדריכים חברתיים: במסגרת בניית עתודה להדרכת ילדים ונוער מתחילה מחלקת החינוך התנועתית לסייע לקיבוצים לאתר מדריכים חברתיים איכותיים לעבודה בקיבוץ. איך? באמצעות קורס חדש, שיכלול ריאיון קבלה, והכשרה שתארך שלושה ימים, ובו לימוד יסודות החינוך הבלתי פורמאלי ומטרותיו, יחסי השלישייה - ילדים הורים וקהילה, הבנת צרכים ומענה לילד והוריו, תפקיד המדריך, הכרות עם מערכות החינוך הבלתי פורמאליות בקיבוצים, וכמובן - תקשורת, תיווך, הקשבה, הצבת גבולות, הקניית מיומנויות חברתיות לילדים, פתרון קונפליקטים, עבודת צוות ועוד.

 

פתיחת קורס ראשון - ב-21/6 בסמינר אפעל. הרשמה במייל  zaz@013.net.il  או במחלקת החינוך: 03-6925331

 

לאתר מחלקת החינוך התנועתית

 

סרטוני קיבוצים
סיפורי קיבוצים
עיתונות קיבוצית
חדש באתר הקיבוצים
מטה התנועה
מסמכים אחרונים
ארועים קרובים