פנסיה תחילה - תקנון פנסיה לקיבוצים יובא לאישור מועצת התנועה בשבוע הבא
נייד: 050-7677913, פקס: 03-6951195, dover@tkz.co.il

פנסיה תחילה

אביב לשם, דובר התנועה הקיבוצית - 4.5.2009

 

לעדכון קצבת פנסיה - לחצו כאן
לסיכום נתוני פנסיה - לחצו כאן

תקנון פנסיה לקיבוצים יובא לאישור מועצת התנועה בשבוע הבא 

 

שלד "תקנון הפנסיה" אותו ממליצה התנועה לקיבוצים יובא לדיון שני ולהצבעה בכינוס מועצת התנועה ביום חמישי הבא. מטרת התנועה היא ששלד התקנון יהפוך למסמך מוסכם, שיהווה בסיס לניסוח תקנוני פנסיה פרטניים של קיבוצים. אם יאושר, יחל מהלך שיווקו לשימוש בקיבוצים.

 

במוקד הדיון, שנערך בראשית אפריל, עמדה ביקורת מצד דוברים רבים על גובהה הנמוך של קצבת גמלת מינימום כפי שנקבעה על ידי רשם האגודות השיתופיות - 35% מהשכר הממוצע במשק (כ-2750 ₪ כיום), "סכום נמוך אפילו מהשכר המינימום במשק".

 

מצפן ערכי

 

בישיבת מזכירות התנועה שנערכה בראשית השבוע אמר מזכיר התנועה, ולוולה, כי הוא מקווה לאישורו של שלד תקנון הפנסיה, המהווה מצפן ערכי לקיבוצים. עוד אמר ולוולה, כי התנועה תפעל בקיבוצים שיכולתם הכלכלית מאפשרת זאת להעלאת הקצבה לגמלאים לגובה של לפחות 40% מהשכר הממוצע במשק, המשמעות היא תוספת של כ-250 ₪ לגמלאי. במקביל, הבטיח, נמשיך לפעול פרטנית לכך שקיבוצים שעדיין משלמים סכום פנסיה נמוך מהמתחייב בתקנות הערבות ההדדית יגיעו לרף המינימום על ידי איתור משותף של מקורות להשלמת גובה הקצבה.

 

בדיון הזכירה רבקה וילנד (מנהלת אגף החברה ורכזת הצוות), כי התקנון מפרט, נוסף לסכום הקצבה, מגוון רחב של מושגים על זכויות חבר גמלאי. פנסיה יכולה רק לעלות בהתאם להחלטת הקיבוץ, ולא תקטן גם אם תחול ירידה בשכר הממוצע במשק, קצבת פנסיה היא זכות אישית ולא משפחתית, היא אינה קשורה לוותק של החבר בקיבוץ, והזכות בפנסיה מתממשת כאשר החבר הגיע לגיל פרישה, ואין להתנות מתן פנסיה בהפסקת עבודה.

 

המלצה נוספת נשענת על בקשות שהגיעו מגמלאים רבים - להימנע מלהחשיב מתן 'שירותים בעין' כחלק מסכום קצבת הפנסיה. בהקשר זה הסבירה רבקה וילנד (מנהלת אגף החברה ורכזת הצוות) שראוי ששירותים מסובסדים יתומחרו ותינתן לחברים ולפנסיונרים האפשרות לבחור במה להשתמש, ועבור מה לשלם. סידור זה עדיף על אגרה אחידה בגין כל השירותים.

 

סרטוני קיבוצים
סיפורי קיבוצים
עיתונות קיבוצית
חדש באתר הקיבוצים
מטה התנועה
מסמכים אחרונים
ארועים קרובים